Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-2/415/21/05
z 17 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-2/415/21/05
Data
2005.03.17



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
nagrody
podatek dochodowy od osób fizycznych
programy lojalnościowe
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy nagrodę wypłaconą przez spółkę uczestnikowi programu lojalnościowego należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 stycznia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka planuje przeprowadzenie akcji motywacyjnej polegającej na przyznawaniu nagród osobom które zadeklarują chęć uczestnictwa w programie lojalnościowym, polegającym na osiągnięciu założonego poziomu sprzedaży. Osoby te będą pracownikami innych firm, która są dystrybutorami produktów Spółki. Uczestnicy programu nie będą konkurowali pomiędzy sobą a zatem wydawane nagrody nie będą miały charakteru nagród związanych ze sprzedażą premiową ani konkursem. Uczestnik programu nie będzie zobowiązany do doprowadzenia do określonej liczby transakcji ani do osiągnięcia określonego rezultatu, a zatem pomiędzy Spółką a uczestnikiem programu nie dochodzi do zawarcia umowy cywilnoprawnej lecz do powstania jednostronnego zobowiązania przyrzekającego.
Pytanie płatnika w tym zakresie jest następujące: czy nagrodę wypłaconą przez Spółkę uczestnikowi programu należy zaliczyć do przychodów z innych żródeł.

Zgodnie z art. art. 10 ust 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody, przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, z pozarolniczej działalności gospodarczej i z kapitałów pieniężnych.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że wypłacanie przez Spółkę nagród uczestnikom programu lojalnościowego nie będącym pracownikami Spółki, będzie wykonaniem zobowiązania z przyrzeczenia publicznego, o którym mowa w art. 919, art. 920 i art. 921 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny.
W związku z powyższym nagrody te dla osób je otrzymujących będą stanowiły przychód z innych źródeł, zgodnie z przytoczonym na wstępie art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Spółka jako płatnik od wypłacanych tego typu nagród nie ma obowiązku pobierać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych ani zryczałtowanego podatku dochodowego, obowiązana będzie natomiast do sporządzenia dla osób, którym nagrody wypłaciła roczne informacje Pit-8C o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać je podatnikom i Urzędom Skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatników, zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego „postanowienia", traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla płatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniej szego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj