Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PP/448/2/05
z 18 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/448/2/05
Data
2005.02.18



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
homologacja
obniżenie podatku należnego
paliwo
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy dokonując zakupu paliwa do samochodu ciężarowego Fiat Ducato (wyprodukowanego w 1995r.), podatnik będzie miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazaną w fakturze dokumentującej jego zakup. Z pisma podatnika wynika iż nie posiada świadetwa homologacji natomiast dysponuje zaświadczeniem oficjalnego importera samochodu, w którym stwierdzono, że pojazd został wyprodukowany jako samochód ciężarowy.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 11.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe w związku z błędnym uzasadnieniem prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w stanie prawnym obowiązującym od 01.05.2004 r.

Pismem z dnia 11.01.2005 r. Spółka wystąpiła do tut. organu podatkowego z pisemnym wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka jest właścicielem "samochodu ciężarowego" furgon - Fiat Ducato zakupionego w 2001 r. Podatnik nie posiada wyciągu ze świadectwa homologacji na typ pojazdu, dołącza do wniosku zaświadczenie wydane w dniu 23.12.2004 r. przez oficjalnego importera samochodów informujące o tym, iż samochód Fiat DUCATO o numerze nadwozia i numerze silnika został wyprodukowany w 1995 r. jako samochód ciężarowy zgodnie ze "Świadectwem Homologacji Typu Pojazdu", z dnia 19.10.1994 r. wydanym przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej i jako taki przekazany do sprzedawcy. Wobec powyższego Podatnik pyta, czy dokonując zakupu paliwa do ww. samochodu będzie posiadał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazaną w fakturze dokumentującej jego zakup.

W opisanym stanie faktycznym prezentowane jest stanowisko: "uważam, że jeśli do końca kwietnia 2004 r. odliczałem podatek VAT od zakupionego paliwa, to w świetle obecnie posiadanych dokumentów i praw nabytych, prawo to przysługuje mi nadal od 01.05.2004 r. W chwili obecnej od maja 2004 r., z uwagi na brak pewności nie odliczam podatku VAT".

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia zajęte przez Spółkę, opisane w zdaniu poprzednim stanowisko jako nieprawidłowe w części dotyczącej uzasadnienia prawa do odliczenia podatku VAT od 01.05.2004 r. Z uwagi na to, że nie przedłożono (mimo wezwania) odpisu świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania takiego świadectwa, potwierdzenie słuszności sposobu postępowania jest uwarunkowane następującymi przepisami:

Zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), który stosuje się od 01.05.2004 r. obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy. Jak natomiast stanowi art. 86 ust. 5 cyt. ustawy (stosowany od 01.05.2004 r.) dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), powinna wynikać z wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyżej wymienionych dokumentach nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc uznaje się za samochody osobowe. Z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika wyżej wymienionych dokumentów, wynikający z obiektywnej niemożności ich uzyskania, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy lub inny określony w art. 86 ust. 3 i 5, co jednocześnie uniemożliwi odliczenie podatku naliczonego, o którym stanowi art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem podanym w art. 86 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy.

W tym miejscu wskazać należy, iż obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 01.01.1984 r. zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 01.02.1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35). Dodatkowo zauważyć należy, iż od 1984 r. producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg ze świadectwa homologacji, będący dla organu rejestrującego źródłem informacji o jego danych technicznych. W świetle powyższego dla samochodu wyprodukowanego po 01.01.1984 r. uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu przysługuje jedynie w sytuacji, gdy z odpisu świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania takiego świadectwa wynika, iż dopuszczalna ładowność tego samochodu jest większa od określonej wskazanym w art. 86 ust. 3 ustawy wzorem lub samochód ten jest pojazdem specjalnym lub pojazdem samochodowym do przewozu co najmniej 10 osób z kierowcą (art. 86 ust. 4 pkt 2 i 3 ustawy). Dodatkowo wskazuje się, że na fakturze dokumentującej zakup paliwa powinny znajdować się poprawne dane nabywcy oraz numer rejestracyjny pojazdu.

W związku z powyższym, jeżeli dla samochodu Fiat Ducato zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca z obowiązku jego posiadania i z wyżej wymienionych dokumentów wynika ładowność wyższa niż określona wyżej wymienionym wzorem, podatnikowi przysługuje prawo odliczenia podatku od towarów i usług, w związku z zakupem paliwa do posiadanego samochodu. Powyższe uprawnienie wynika z cyt. wyżej przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, które stosowane są od 01.05.2004 r..
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj