Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PP/443-7/05
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-7/05
Data
2005.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
homologacja
odliczenia
paliwo
podatek od towarów i usług
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy można dokonać odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu paliwa służącego do napędu samochodu ciężarowego wykorzystywanego do prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej


Pismem z dnia 2 lutego 2005 roku zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.

Przedstawiony przez Pana stan faktyczny,

W swoim wniosku zwrócił się Pan z zapytaniem czy można dokonać odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu paliwa służącego do napędu samochodu ciężarowego wykorzystywanego do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Zakupione paliwo przeznaczone jest do napędu samochodu ciężarowego marki Ford Transit, rok prod. 1987 o ładowności 1.100 kg, posiadającego dwa miejsca siedzące oraz pomieszczenie ładunkowe, które jest oddzielone od miejsc siedzących trwałą przegrodą. Samochód ten został sprowadzony z Niemiec i nie posiada świadectwa homologacji.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich wyjaśnia:

Zgodnie art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. Pojazdami samochodowymi, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 w/w ustawy są samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie:
DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność; n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Dopuszczalna ładowność pojazdu oraz ilość miejsc (siedzeń) określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Wobec powyższego, w odniesieniu do pojazdów, których dopuszczalna ładowność ustalona na podstawie danych zawartych w wyciągu ze świadectwa homologacji, jest równa lub większa niż dopuszczalna ładowność obliczona według wzoru zawartego w art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku, podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliw silnikowych wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, na zasadach określonych w w/w ustawie o podatku od towarów i usług. Z powyższego przepisu jednakże nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu ze świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem tego pojazdu za samochód osobowy, co w konsekwencji pozbawiałoby prawa odliczenia podatku naliczonego od nabycia paliwa silnikowego, oleju napędowego bądź gazu wykorzystywanego do napędu takiego samochodu.

Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność takiego samochodu jest wyższa niż określona wzorem, zawartym w art. 86 ust. 3 w/w ustawy o VAT.

Niemniej jednak podatnik powinien dołożyć należytej staranności w celu uzyskania homologacji na dany typ posiadanego pojazdu samochodowego.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że użytkuje Pan samochód dostawczy marki „Ford Transit” o ładowności 1.100 kg i liczbie miejsc 2. Jeśli zatem z homologacji uzyskanej dla tego typu samochodu wynika uprawnienie, którego Pan dowodzi tj. ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa silnikowego.

W świetle powyższego stanowisko Pana jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art.14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast zgodnie z art.14b§2 tej ustawy wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj