Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP1/423/797/04/AJ
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP1/423/797/04/AJ
Data
2004.12.22



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
instalacja
licencja
oprogramowanie
szkolenie


Pytanie podatnika
Czy koszty delegacji służbowych pracowników Spółki odbytych w celu wspomagania instalacji, konfiguracji, testowania systemu, szkolenia pracowników spółek Grupy w obsłudze systemu zwiększą cenę nabycia oprogramowania, czy też należy zaliczyć je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki przedstawionej w piśmie z dnia 16 listopada 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 22.11.2004 r.)

Jak wynika z pisma Spółka zawarła umowę kupna licencji na oprogramowanie redakcyjne z prawem do udostępniania spółkom wydawniczym Grupy. Proces instalacji i wdrożenia następuje w siedzibach poszczególnych spółek wydawniczych Grupy i biorą w nim udział, oprócz specjalistów firmy sprzedającej oprogramowanie, również informatycy Spółki.

Spółka zapytuje: czy koszty delegacji służbowych pracowników Spółki odbytych w celu wspomagania instalacji, konfiguracji, testowania systemu, szkolenia pracowników spółek wydawniczych w obsłudze systemu zwiększą cenę nabycia oprogramowania, czy też należy zaliczyć je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów?

W odpowiedzi Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wyjaśnia co następuje:

W myśl art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Za cenę nabycia, zgodnie z art. 16g ust. 3 zd. 1 w/w ustawy, uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Zakup kompletnego systemu komputerowego obejmuje: zakup, dostawę, instalację sprzętu i oprogramowania oraz wdrożenie całego systemu, tak aby działał w określonych warunkach. Na cenę nabycia oprogramowania komputerowego zgodnie ze wskazanym art. 16g ust. 3 składa się kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania oprogramowania komputerowego do używania, w szczególności o koszty instalacji i uruchomienia oprogramowania. Użycie w w/w przepisie sformułowanie „w szczególności” oznacza, że mimo iż przepis ten nie wymienia kosztów wdrożenia, to koszty te można wliczyć w cenę nabycia oprogramowania po spełnieniu dwóch warunków:
1) poniesienie tych kosztów jest związane z zakupem oprogramowania
2) koszty te zostaną naliczone do dnia przekazania oprogramowania komputerowego do używania.

Spółka zawarła ze spółkami wydawniczymi Grupy umowy o świadczenie usług, na podstawie których Spółka jest zobowiązana do świadczenia na ich rzecz różnorodnych usług, w tym usług informatycznych. Koszty delegacji służbowych pracowników Spółki wykonujących świadczenia związane z wykonywaniem tych umów winny być przez Spółkę oceniane i kwalifikowane w oparciu o unormowania art. 15 i art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast koszty delegacji służbowych wynikające z umowy kupna licencji na użytkowanie oprogramowania komputerowego, poniesione w celu instalacji i wdrożenia zakupionego oprogramowania komputerowego, będą powiększały wartość początkową oprogramowania, jeżeli zostaną spełnione warunki przewidziane w omawianym art. 16g ust. 3.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj