Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 0090/1/3/05
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 0090/1/3/05
Data
2005.03.07



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
kontrahent zagraniczny
moment powstania obowiązku podatkowego
wykonanie usługi


Pytanie podatnika
W przedstawionym stanie faktycznym Spółka ma wątpliwości czy w przypadku zakupu usług z zagranicy (import usług) potwierdzonych fakturą kontrahenta zagranicznego wystawioną przed wykonaniem usługi i przed dokonaniem płatności, poprawnie rozpoznaje obowiązek podatkowy w momencie wystawienia przez kontrahenta faktury?
Zdaniem Spółki w powyżej opisanym przypadku obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia przez kontrahenta zagranicznego faktury. Wskazują na to jednoznacznie przepisy art. 19 ust. 19 oraz art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Gdyby przyjąć odmienną interpretację (na przykład, że w przypadku importu usług przepis art. 19 ust. 4 stosuje się do faktur wewnętrznych) wskazany powyżej przepis art. 19 ust. 4 ustawy byłby martwy, co przeczyłoby z koleji zasadzie racjonalności ustawodawcy.


Stosownie do przepisu art. 19 ust. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje się odpowiednio do importu usług. Powołane przepisy określają ogólne zasady dotyczące określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.
I tak, w myśl art. 19 ust. 1 przedmiotowej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usług. Przy czym - art. 19 ust. 4 ustawy - jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę - art. 19 ust. 11 ustawy - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Biorąc pod uwagę powyższe obowiązek podatkowy z tytułu importu usług - usług, w stosunku do których ustawodawca nie uregulował w sposób odmienny (szczególny) momentu powstania obowiązku podatkowego - powstaje odpowiednio z chwilą wykonania usługi lub, jeśli usługa winna być potwierdzona fakturą, z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej wykonanie usługi (nie później niż w 7 dniu od dnia wykonania usługi) bądź jeżeli uiszczono zaliczkę z chwilą wpłaty zaliczki (zadatku, przedpłaty, raty).
Zatem przedstawione we wniosku stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe - faktura dotycząca nabycia usług (importu usług) wystawiona przez zagranicznego kontrahenta zarówno przed wykonaniem usługi jak i przed dokonaniem zapłaty jest fakturą wystawioną przed powstaniem obowiązku w podatku od towarów i usług. Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług w przedmiotowym przypadku powstanie, zgodnie z powołanymi wyżej przepisami odpowiednio z chwilą wykonania usługi lub wpłaty zaliczki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj