Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-23/05
z 15 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-23/05
Data
2005.04.15



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
różnice kursowe
zapłata
zobowiązanie


Pytanie podatnika

Stan faktyczny
Spółka w banku posiada rachunek walutowy. W przypadku zapłaty zobowiązania wobec kontrahenta zagranicznego na rachunku walutowym (od środków własnych) powstają także różnice kursowe w związku z rozchodem waluty (pomiędzy kursem kupna z dnia wpływu środków, a kursem sprzedaży z dnia zapłaty zobowiązania).
Pytanie podatmika
Czy powstałe w wyniku takiego rozchodu waluty różnice kursowe zawsze odpowiednio zwiększają koszty podatkowe albo zwiększają przychody podatkowe. Czy też przy tego rodzaju rozchodzie powinno się np. w przypadku, gdy kurs waluty wzrósł odpowiednio korygować (zmniejszać) koszty uzyskania przychodów?
Zdaniem Spółki powstałe różnice kursowe - zgodnie z art. 12 ust. 2a oraz art. 15 ust.1a ustawy o pdop - odpowiednio zwiększają przychody podatkowe albo zwiększają koszty podatkowe.


P O S T A N OWI E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § l i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii różnic kursowych powstałych z tytułu zapłaty zobowiązania wobec kontrahenta zagranicznego jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 17.01.2005r. wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oznaczonego nr IV Spółka w banku posiada rachunek walutowy. W przypadku zapłaty zobowiązania wobec kontrahenta zagranicznego na rachunku walutowym (od środków własnych) powstają także różnice kursowe w związku z rozchodem waluty (pomiędzy kursem kupna z dnia wpływu środków, a kursem sprzedaży z dnia zapłaty zobowiązania).

Spółka w piśmie przedstawiła następujące pytanie.

Czy powstałe w wyniku takiego rozchodu waluty różnice kursowe zawsze odpowiednio zwiększają koszty podatkowe albo zwiększają przychody podatkowe. Czy też przy tego rodzaju rozchodzie powinno się np. w przypadku, gdy kurs waluty wzrósł odpowiednio korygować (zmniejszać) koszty uzyskania przychodów...

Zdaniem Spółki powstałe różnice kursowe - zgodnie z art. 12 ust. 2a oraz art. 15 ust.1a ustawy o pdop - odpowiednio zwiększają przychody podatkowe albo zwiększają koszty podatkowe.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska stwierdza się co następuje.

Prawo podatkowe – ustawa z dnia 15.02.1992r.o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) traktuje różnice kursowe jako element korygujący przychody lub koszty wg zasady kasowej. W ustawie przepisy dotyczące różnic kursowych, zostały zamieszczone w rozdziale 2 "Przychody" i 3 "Koszty uzyskania przychodów". Jeżeli różnice kursowe dotyczą transakcji związanych z powstaniem kosztów, to w zależności od charakteru (dodatnie czy ujemnie) stanowią one zwiększenie albo obniżenie kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli natomiast różnice kursowe dotyczą transakcji generujących przychód, to ze względu na uzyskaną przez jednostkę korzyść lub stratę przychody te są podwyższane lub obniżane o wartość różnic kursowych.

Przepisy podatkowe podają procedurę ustalania przychodów oraz kosztów z tytułu różnic kursowych od waluty posiadanej przez podatników. (Koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych zostały zdefiniowane w art. 15 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym dotyczą, jak należy wnioskować z treści przepisu, spłaty zobowiązań z tytułu transakcji importowych środkami walutowymi posiadanych przez jednostkę na tzw. rachunku dewizowym. Koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środkówobliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty (zobowiązania) oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut ogłoszonego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Z powyższego wynika, ze ujemne zrealizowanie różnice kursowe, które z punktu widzenia rachunkowości są zaliczane do kosztów finansowych, z punktu widzenia przepisów podatkowych zwiększają koszty wcześniej powstałe lub zmniejszają przychody podatkowe w zależności od tego, czy odnoszą się do operacji powodujących koszty czy przychody.Analogicznie dodatnie zrealizowane różnice kursowe, zaliczane w rachunkowości do przychodów finansowych na gruncie prawa podatkowego mogą zmniejszać koszty, jeżeli odnoszą się do operacji kosztowych albo zwiększają przychody podatkowe, jeżeli dotyczą przychodów.

Opisany stan faktyczny w piśmie Spółki dotyczy zapłaty kontrahentowi środkamiw walucie obcej zgromadzonymi na rachunku dewizowym.Przy zapłacie zobowiązań stosowany jest kurs sprzedaży banku, z którego usług korzysta Spółka. Natomiast równowartość rozchodowanej waluty należy wycenić wg odpowiednich kursów sprzedaży banku z dnia ich nabycia lub kurs kupna walut banku z dnia ich otrzymania.

Jeżeli kurs sprzedaży waluty z dnia zapłaty jest wyższy od kursu kupna waluty z dnia jej otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia waluty w banku, powstała różnica powiększa koszt podatkowy. W odwrotnej sytuacji następuje obniżenie kosztów.W związku z powyższym stanowisko Spółki w opisanej kwestii uznaje się za nieprawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § l i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj