Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej
PDII/415-5/05
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-5/05
Data
2005.03.14



Autor
Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
odpisy amortyzacyjne
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Ustalenie wartości początkowej wytworzonego środka trwałego, ustalenie stawki odpisów amortyzacyjnych.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 11.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Prowadząc pozarplniczą działalność gospodarczą wykorzystuje Pan do celów działalności budynek wybudowany we własnym zakresie (powierzchnia 70m2 i kubatura poniżej 500 m3). Nie posiada Pan dowodów pozwalającym ustalić koszt wytworzenia budynku. W latach 2003 i 2004 budynek ten został przystosowany dla działalności handlowej - prowadzony jest w nim sklep.
W chwili obecnej chce Pan amortyzować ten budynek przyjmując wartość początkową zgodnie z art. 22g ust.8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) tj. w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika. Wyliczona przez Pana wartość początkowa stanowi iloczyn powierzchni budynku i ceny za 1 m kw., przyjęta stawka amortyzacyjna - 10% . Rozważa Pan również prawo do skorzystania z możliwości ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej o której mowa w art. 22j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 218, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia.Za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych (art. 22g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
W myśl ust. 9 powołanego powyżej przepisu, jeżeli podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych, o których mowa w ust. 8, przez biegłego, powołanego przez podatnika.

Nie jest zatem możliwe ustalenie wartości początkowej wytworzonego środka trwałego w oparciu o art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powołany przepis odnosi się do ustalenia wartości początkowej środków trwałych nabytych np. w drodze kupna; przez podatnika przed dniem założenia ewidencji a nie w razie wytworzenia we własnym zakresie.Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych (art. 22i ust. 1 ustawy).Zgodnie z Wykazem stawka amortyzacyjna dla kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m - trwale związanych z gruntem, symbol Klasyfikacji Środków Trwałych 103, stawka amortyzacyjna wynosi 10%. W tym przypadku nie jest możliwe zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej o których mowa w art. 22j ustawy. Stawki indywidualne można stosować w przypadku gdy znana jest wartość początkowa środka trwałego oraz wartość nakładów poniesionych na ulepszenie tego środka. Podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 36 miesięcy dla budynków wymienionych w rodzaju 103 Klasyfikacji, trwale związanych z gruntem, kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3 - art. 22j ust. 1 pkt 3) ustawy o podatku dochodowym. .Zgodnie z art. 22j ust. 3 pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, środki trwałe, o których mowa w ust. 1 pkt 3, uznaje się za ulepszone - jeżeli przedwprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu prawnego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej w terminie 7 dni od daty doręczenia mniej szego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj