Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PD/415-2/05
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-2/05
Data
2005.04.14



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
komornik sądowy
księga przychodów i rozchodów
księgi
obowiązek
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy prowadzoną przez Komornika "księgę pieniężną"można uznać dla celów podatkowych za ewidencję sprzedaży, o której mowa w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz.1475 ze zm.). i czy w związku z tym uzyskany przychód można ewidencjonować raz w m-cu po zakończeniu m-ca w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216, 217 oraz art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Komornika Sądowego przedstawione we wniosku z dnia 18.01.2005r., który został uzupełniony w dniach 04 i 11.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej codziennego ewidencjonowania przychodów z tytułu kosztów egzekucyjnych w księdze pieniężnej a następnie dokonania raz w m-cu księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E

W dniu 18.01.2005r. Komornik Sądowy zwrócił się z wnioskiem w sprawie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących ewidencjonowania raz w miesiącu w księdze podatkowej przychodów i rozchodów, przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej wynikających z podsumowania księgi pieniężnej prowadzonej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dn.31.01.1990r. w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i organizacji kancelarii komorniczych i ich systemu finansowo-księgowego.Pismem z dnia 24.01.2005r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych. Braki formalne zostały uzupełnione w dniu 04.02.2005r.

Jak stanowi art. 14a. § 1. w/w ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.


Stan faktyczny przedstawia się następująco:
Osiągane przez Komornika Sądowego przychody z tytułu kosztów egzekucyjnych ewidencjonowane są w księdze pieniężnej prowadzonej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dn.31.01.1990r. w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i organizacji kancelarii komorniczych i ich systemu finansowo-księgowego, zawierającej następujące dane: pozycję wpisu, datę wpłaty, nazwę kontrahenta dokonującego wpłatę, kwotę wpłaty, należności ogółem w tym opłata egzekucyjna i prowizja bankowa. Na koniec dnia suma wynikająca z tej księgi dowodem wewnętrznym, jedną pozycją wpisywana jest do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Zapytanie brzmi:
Czy prowadzoną przez Komornika "księgę pieniężną"można uznać dla celów podatkowych za ewidencję sprzedaży, o której mowa w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz.1475 ze zm.). i czy w związku z tym uzyskany przychód można ewidencjonować raz w m-cu po zakończeniu m-ca w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?
Stanowisko Komornika:Komornik dzienne przychody uzyskane w 2005r. ewidencjonowane w księdze pieniężnej traktuje jako wpisy prowadzone w ewidencji sprzedaży i uważa, że na koniec każdego miesiąca jedną ogólną kwotą można księgować w księdze podatkowej.


Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz.1475 ze zm.).
W myśl § 19 w/w rozporządzenia zapisy dotyczące przychodów uzyskanych ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług są dokonywane w księdze podatkowej jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących z zastrzeżeniem § 20 ust.2 i 3 oraz § 30 w/w rozporządzenia .

Przepisy § 30 ust.1 stanowią, że w razie prowadzenia księgi przez biuro rachunkowe, zapisy są dokonywane w porządku chronologicznym na podstawie dowodów, o których mowa w § 12-16, oraz sum miesięcznych przychodów wynikających z ewidencji sprzedaży w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Natomiast z § 30 ust.3 wynika, że podatnicy mogą dokonywać wpisów do księgi na zasadach określonych w ust. 1 pod warunkiem prowadzenia równocześnie ewidencji, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 2. Warunek ten nie dotyczy podatników dokonujących sprzedaży dokumentowanej wyłącznie fakturami.
Zgodnie z § 8 w/w rozporządzenia ewidencja sprzedaży winna być zbroszurowana i kolejno ponumerowane jej karty powinny zawierać co najmniej następujące dane :
nr kolejny wpisu, datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami, rachunkami oraz kwotę tego przychodu.

Uzupełniając w dniu 03.02.2005r. (data wpływu 04.02.2005r.) wniosek w sprawie interpretacji podatnik podał, iż prowadzona księga pieniężna spełnia w/w warunek i zawiera dane jak ewidencja sprzedaży.
Z uwagi na powyższe można dokonywać wpisu przychodów do podatkowej księgi przychodów i rozchodów raz w miesiącu w ogólnej kwocie wynikającej z księgi pieniężnej i nie wymagana jest na to zgoda organu podatkowego.

Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Komornika Sądowego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej / Dz.U. Nr 86, poz.960 ze zm./.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj