Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
US-III/443-7/05
z 25 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-III/443-7/05
Data
2005.03.25



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
adwokat
działalność wykonywana osobiście
usługi prawnicze


Pytanie podatnika
Czy świadczona przez adwokata pomoc prawna z urzędu na zlecenie Sądu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Wnioskiem z dnia 18 stycznia 2005r. (uzupełnionym pismem z dnia 24 stycznia 2005r.) zwróciła się Pani o wyjaśnienie, czy świadczona przez Panią pomoc prawna z urzędu na zlecenie sądu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Panią we wniosku i w uzupełnieniu do niego wynika, że prowadzi Pani kancelarię adwokacką i jednocześnie świadczy pomoc prawną z urzędu na zlecenie sądu. Przedstawiła Pani szczegółowo na podstawie jakich przepisów i w jakich okolicznościach sąd zleca tę pomoc z urzędu oraz jaki przepis określa wysokość wynagrodzenia za te czynności.Zdaniem Pani usługi polegające na świadczeniu przez adwokata z urzędu na zlecenie sądu pomocy prawnej mieszczą sie w katalogu przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście zawartym w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) i są wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług, gdyż z więzi prawnej łączącej sąd i adwokata wynikają warunki wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego, czyli sądu za ich wykonanie.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie, po przeanalizowaniu stanu faktycznego stwierdza, co nastepuje:
Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl natomiast art. 15 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług , działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy o VAT wskazuje, że za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, nie uznaje się czynności , z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecajacego wykonanie tych czynności.
Stosownie zaś do art. 13 pkt 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 , uważa sie przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności. Tak więc, usługi polegające na świadczeniu przez adwokata z urzędu na zlecenie sądu popmocy prawnej mieszczą się w katalogu przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście zawartej w wyżej cytowanym artykule.
Z przedstawionych powyżej przepisów wynika, że wykonywanie czynności, o których mowa w art. 13 ust. 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT wyłącznie w sytuacji, gdy z tytułu wykonywania tych czynności osoby wykonujące je są związane ze zlecającym ich wykonanie więzami prawnymi co do warunków wykonywania usług, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego.
Ponieważ odpowiedzialność z tytułu wykonywania tych czynności ponosi jej bezpośredni wykonawca, czyli adwokat, przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 nie ma zastosowania.W związku z powyższym przedmiotowe usługi należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 tej ustawy i opodatkować na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy wg 22% stawki VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj