Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-II/443/12/04/HK
z 4 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II/443/12/04/HK
Data
2004.08.04



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dokumenty celne
eksport (wywóz)
faktura wewnętrzna
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług
stawki podatku
urząd celny
warunki odliczenia


Pytanie podatnika
1. Czy karta Jednolitego Dokumentu Administracyjnego 3 SAD potwierdzona przez urząd celny wyjścia i skład wolnocłowy wraz z fakturą eksportową i listem przewozowym z potwierdzeniem odbioru towaru przez skład wolocłowy są dokumentami wystarczającymi do potraktowania transakcji jako eksport i zastosowania stawki podatku od towarów i usług 0%?
2. Czy faktury wewnętrzne wystawione na podstawie faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, które nie zawierają kodu państwa przed nr VAT stanowią podstawę do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w tym dokumencie?


W odpowiedzi na pismo - zapytanie z dnia 25.06.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług (data wpływu do tutejszego Urzędu 28.06.2004 r.), Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Przedmiotowe zapytanie dotyczy następujących kwestii:
1) czy karta JDA 3 SAD potwierdzona przez urząd celny wyjścia w Tarnowie i skład wolnocłowy na Litwie wraz z fakturą eksportową i listem przewozowym CMR z potwierdzeniem odbioru towaru przez skład wolnocłowy są dokumentami wystarczającymi do potraktowania transakcji jako eksport i zastosowania stawki podatku od towarów i usług 0%, ponieważ nabywcą urządzeń produkowanych przez Wnioskodawcę jest podmiot mający siedzibę w USA,
2) czy faktury wewnętrzne wystawione przez Wnioskodawcę na podstawie faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, które nie zawierają kodu państwa przed nr VAT stanowią podstawę do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w tym dokumencie.

W treści zapytania Wnioskodawca przedstawił następujące stanowiska:
ad. 1) wymienione dokumenty są wystarczającymi do potraktowania transakcji jako eksport i stanowią podstawę do zastosowania stawki podatku od towarów i usług 0%,
ad. 2) faktury wewnątrzwspólnotowych nabyć towaru bez wskazania kodu państwa przy założeniu, że nr VAT dostawcy figuruje w systemie VIES są podstawą do odliczenia podatku od towarów i usług.

Odpowiadając na zapytanie Wnioskodawcy wymienione w punkcie 1 należy stwierdzić, że przez eksport towarów, zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:
a) dostawcę lub w jego imieniu, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski, lub w jego imieniu.

Od 1 maja 2004 r., aby można było mówić o eksporcie towarów muszą być spełnione łącznie trzy warunki, a mianowicie wywóz musi być potwierdzony przez urząd celny wyjścia, wywóz musi nastąpić poza terytorium Wspólnoty, wywóz musi być dokonany w wykonaniu czynności, o których mowa w art. 7 ust. 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem tutejszego Urzędu w załączonych do pisma dokumentach brak jest potwierdzenia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Przedłożona karta 3 SAD nie potwierdza wywozu towaru poza obszar Unii Europejskiej, a zatem nie jest spełniony jeden z warunków do uznania sprzedaży za eksportową.

Dostawę towarów dokonaną na rzecz podmiotu z kraju trzeciego, nie będącego podatnikiem podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towar jest transportowany do jednego z krajów Wspólnoty należy traktować jakodostawę krajową w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Dostawa ta nie stanowi ani dostawy wewnątrzwspólnotowej w rozumieniu art. 13 tej ustawy, ani też eksportu towarów w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy (brak potwierdzeniaprzez urząd celny wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty).

W przedmiocie drugiego zapytania tutejszy Urząd podziela stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie. Jeżeli zostały spełnione warunki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o których mowa w art. 9 w/w ustawy o podatku od towarów i usług (dostawcą jest podatnik podatku od wartości dodanej zarejestrowany w kraju Wspólnoty), fakt braku kodu państwa na fakturze nie wyklucza zaistnienia nabycia wewnątrzwspólnotowego, tym bardziej, że podatnikowi znana jest okoliczność wymienienia dostawcy w bazie VIES.
Podstawę obniżenia podatku należnego stanowi w tym przypadku faktura wewnętrzna, na podstawie uregulowań wynikających z art. 86 ust. 2 pkt 4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj