Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US15/POIII/443/17/05/AR
z 26 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US15/POIII/443/17/05/AR
Data
2005.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
budynek usługowy
dzierżawa
odliczenie podatku od towarów i usług
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej zaliczkę na przyszłą dziarżawę stoiska handlowego w rozbudowywanym pawilonie?


Odpowiedź:

STAN FAKTYCZNY:PSS „SPOŁEM” zamierza rozbudować budynek przeznaczony pod działalność gospodarczą. W kosztach rozbudowy będą uczestniczyć chętni do wynajmowania stanowisk handlowych, z którymi PSS „SPOŁEM” zawarła stosowną umowę. Uczestnictwo w kosztach rozbudowy wyraża się zaliczkowymi płatnościami za przyszłą dzierżawę stoisk. Rozbudowa budynku zostanie zakończona prawdopodobnie z końcem bieżącego roku. Z uwagi na to, że budynek w stanie rozbudowanym faktycznie nie istnieje i dzierżawa rzeczywista nie występuje, Podatnik ma wątpliwości odnośnie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktury dokumentującej zaliczkę.W ocenie wnioskodawcy faktura wystawiona przez PSS „SPOŁEM” jest typową fakturą zaliczkową, która z zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi wynikającymi z ustawy o podatku od towarów i usług, powinna dawać prawo do odliczenia podatku z niej wynikającego.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b w/w ustawy, stanowi m. in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego. Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, albo za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy).Natomiast art. 86 ust. 12 w/w ustawy stanowi, że w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Powyższy przepis nie ma zastosowania do przypadków określonych w art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b w/w ustawy, zatem dla skorzystania z prawa do odliczenia nie ma znaczenia fakt, iż podatnik nie ma prawa do rozporządzania towarem lub, że usługa nie została wykonana.Zgodnie z art. 19 ust. 11 w/w ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w miesiącu otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty, bowiem u wystawcy faktury powstaje wówczas obowiązek podatkowy, bądź w miesiącu następnym.

W związku z powyższym, w przedstawionym przez podatnika przypadku, bez względu na termin w jakim zostanie wykonana usługa, fakt potwierdzenia zapłaty zaliczki fakturą daje podatnikowi prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tej faktury. Oznacza to, że stanowisko Podatnika zawarte we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj