Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 0090/1/42/05
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 0090/1/42/05
Data
2005.04.06



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opodatkowanie
premia pieniężna


Pytanie podatnika
Z treści złożonego wniosku wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest produkcja artykułów gospodarstwa domowego w szczególności takich jak: worki na śmieci, folie aluminiowe, folie spożywcze, ścierki, gąbki, itp.
Produkty Spółki są wprowadzane do sprzedaży detalicznej za pośrednictwem hurtowni bądź poprzez ogólnokrajowe sieci hipermarketów i innych sklepów, należących między innymi do firmy X. Umowa pomiędzy Spółką a odbiorcą określa, obok warunków dostaw towarów, zasady wykonywania i wynagradzania szeregu działań na rzecz Spółki, mających na celu intensyfikację zakupów jej towarów.
Zgodnie z treścią umowy, Spółka przyznaje i wypłaca odbiorcy kwartalnie lub co pół roku premie pieniężne (od obrotu i od wzrostu obrotu), których wysokość uzależniona jest od wartości zakupów towarów Spółki przez odbiorcę i określona jest jako stały procent od całkowitego osiągniętego obrotu bez względu na jego wielkość (premia od obrotu) lub jako określony procent określonego wolumenu obrotu - gdy zakupy odbiorcy przekroczą ustalony pułap (premia od wzrostu).Powyższe premie są dokumentowane przez odbiorcę fakturami i opodatkowane podatkiem według stawki 22%.
Zdaniem Spółki, jeżeli przekazanie premii pieniężnej:
- dokonywane jest za określone zachowanie (świadczenie) pożądane przez drugą stronę transakcji, wynikające ze stosunków umownych łączących strony;
- nie jest związane z konkretną dostawą towarów (nie stanowi elementu dostawy towarów);nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość ceny dostawy (nie jest rabatem, a w konsekwencji nie jest elementem dostawy towarów),to w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanie takiej premii stanowi zapłatę za świadczenie usług. Ponieważ premie udzielane przez nie są związane z konkretną dostawą towarów, lecz z całkowitym obrotem, to udzielane premie (premia od obrotu i premia od wzrostu) stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług przez odbiorcę. Usługi te opodatkowane są na zasadach ogólnych, a zatem Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawianych przez odbiorcę za ich świadczenie.


Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, m. in. od ustalenia za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, w szczególności czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie. W przypadkach, gdy wypłacona premia jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty powinna być traktowana jako rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), ponieważ w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) tej dostawy. W tej sytuacji udzielenie bonusu powinno być udokumentowane fakturą korygującą na podstawie przepisów § 19 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). W opisanym przez Podatnika stanie faktycznym mamy jednak do czynienia z odmienną sytuacją, premia pieniężna nie jest bowiem związana z konkretną dostawą towaru, lecz jej przyznanie wiąże się z osiągnięciem i przekroczeniem przez kontrahenta określonej wartości zakupów. W takich przypadkach należy uznać, że wypłacona premia pieniężna jest związana z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju. W art. 8 ust. 1 ustawy określono, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
W opisanym przez Podatnika stanie faktycznym, świadczenie przez nabywcę usługi polegającej na zrealizowaniu w określonym, wynikającym z podpisanej przez strony umowy czasie (kwartał lub rok) określonej wartości obrotu netto podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie cytowanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem Podatnik powinien otrzymać od odbiorcy premii fakturę dokumentującą przedmiotową usługę, fakturę wystawioną zgodnie z cytowanymi powyżej przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Faktura ta zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku od towarów i usług, stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z niej wynikający na zasadach ogólnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj