Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PDP/423-15/2003
z 25 września 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-15/2003
Data
2003.09.25



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
audyt
koszty uzyskania przychodów
nabycie przedsiębiorstwa
objęcie udziałów
przetarg
sprzedaż udziałów
umorzenie udziałów
usługi konsultingowe
wartość początkowa środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze sporządzeniem audytu sytuacji prawnej przedsiębiorstwa w przypadku kupna majątku i wniesienia go w formie aportu do nowoutworzonej Spółki w momencie ich poniesienia, czy też w okresie po nabyciu przedsiębiorstwa?


W związku ze skierowanym w dniu 11 sierpnia 2003 r. zapytaniem w sprawie podania urzędowej interpretacji dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z obsługą prawną w tym na przeprowadzenie audytu sytuacji prawnej przedsiębiorstwa, którego masę upadłościową zamierza kupić i wnieść do nowo powołanej Spółki X, w skład której wchodzi m.in. Y Spółka z o.o., działając na podstawie art. 14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia się zgodnie z obowiązującymi przepisami::

Spółka. z o.o. Y wraz z innymi Spółkami tworzącymi Spółkę X zamierzała kupić przedsiębiorstwo - masę upadłościową huty. W związku z tym wspomniane spółki zleciły wykonanie audytu sytuacji prawnej huty i poniosły koszt jego sporządzenia.Usługa konsultingowa dotyczyła wyceny majątku huty, który miał być wniesiony do nowo utworzonej Spółki, w której Spółka. z o.o. Y otrzymałaby udziały, w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Zaznaczyć należy, że majątek huty zamierzały nabyć Spółki tworzące Spółkę X. Każdy z członków Spółki X stałby się właścicielem majątku likwidowanego przedsiębiorstwa - w częściach równych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54 z 2000 r, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy tj. koszty mające na celu osiągnięcie przychodu jak również koszty dotyczące funkcjonowania podmiotu.Wymieniony wyżej wydatek na usługi konsultingowe dotyczące wyceny wspomnianego majątku upadłej huty nie ma związku z osiąganym - przez Spółkę z o.o. Y - przychodem ani z jej funkcjonowaniem. Dotyczy nabycia udziałów w nowo tworzonej Spółce, do której miał być wniesiony majątek nabyty przez konsorcjantów - udział każdego z konsorcjantów w majątku upadłego przedsiębiorstwa.

W przypadku gdyby transakcja zakupu majątku upadłej huty i wniesienia do nowoutworzonej spółki doszła do skutku w Spółce z o.o. Y zdarzenie to rodziłoby skutek podatkowy - w chwili zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu ich posiadania.
1) w chwili zbycia udziałów lub akcji - zgodnie z art. 12 ust. 1 - przychodem jest kwota otrzymana.
Koszt uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) - zgodnie z art. 15 ust. 1k pkt 2 wspomnianej ustawy - ustala się w wysokości wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.
2) z tytułu umorzenia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - zgodnie z art. 12 ust. l pkt 8) - przychodem jest otrzymane wynagrodzenie.
Koszt uzyskania przychodów w przypadku umorzenia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części koszt ustala się w sposób określony w art. 15 ust. 1k pkt 2, tj. w wysokości wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.
3) dochodem (przychodem) z tytułu posiadania udziałów (akcji) dla Spółki z o.o. Y byłaby dywidenda oraz dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych - zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy tj. faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji) w tym także:
a) dochód z umorzenia udziałów (akcji);
b) dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji);
c) wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej;
d) dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów osoby prawnej;
i inne wymienione w cyt. wyżej przepisie.

Mając na uwadze, że poniesienie wydatku na przeprowadzenie audytu sytuacji prawnej huty nie wynika z przepisów prawa (ustaw ani rozporządzeń) sugestia podatnika o braku możliwości podwyższenia wartości środków trwałych o koszty usług doradczych jest prawidłowa.

Na str. 1 zapytania – Y Spółka z o.o. - twierdzi jakoby "przeprowadzenie audytu sytuacji prawnej przedsiębiorstwa huty było przewidzianym przez sprzedającego elementem postępowania przetargowego".Wezwaniem z dnia 04.09.2003 r. zobowiązano Spółkę z o.o. Y do przedłożenia ogłoszenia o przetargu dot. sprzedaży upadłego przedsiębiorstwa huty, które Spółka doręczyła w dniu 09.09.2003 r.Postępowanie przetargowe dotyczące sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym odbywa się zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 kwietnia 1998r. w sprawie trybu sprzedaży z wolnej ręki nieruchomości, handlowego statku morskiego lub statku żeglugi śródlądowej w postępowaniu upadłościowym (Dz. U. z 1998r. Nr 55, poz. 360).Przepisy wymienionego wyżej rozporządzenia nie nakładają na uczestnika przetargu obowiązku sporządzenia audytu sytuacji prawnej nabywanego przedsiębiorstwa. Również w ogłoszeniu o przetargu syndyk masy upadłości huty nie nakłada na uczestnika przetargu obowiązku sporządzenia takiego audytu. Z pkt 4 lit e ogłoszenia wynika obowiązek złożenia w ofercie oświadczenia, że nabywca zapoznał się ze stanem prawnym i technicznym przedsiębiorstwa. Nie jest to równoznaczne z obowiązkiem sporządzenia audytu.

Zgodnie z § 5 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26.0S.1997 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu organizowania przetargu publicznego na sprzedaż majątku trwałego innym podmiotom przez Spółkę powstałą w wyniku komercjalizacji oraz warunków, w których dopuszcza się odstąpienie od przetargu (Dz.U. z 1997 r. Nr 108, poz. 696) przed przystąpieniem do przetargu spółka ustala cenę wywoławczą składników majątku trwałego. Cena wywoławcza nie może być niższa niż aktualna wartość rynkowa ustalona przez rzeczoznawców, a jeżeli wartości tej nie można ustalić, cena ta nie może być niższa od wartości księgowej netto. Ust. 2 dopuszcza odstąpienie od wyceny sprzedawanego składnika majątku trwałego przez rzeczoznawcę, jeżeli:1) koszt jego wyceny w sposób oczywisty przekraczałby wartość rynkową;2) składnik majątku trwałego ma ustaloną cenę giełdową.W cyt. wyżej rozporządzeniu nie ma mowy o konieczności sporządzenia audytu lecz jedynie o wniesieniu wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej przez przystępującego do przetargu - § 9 rozporządzenia.

Sporządzenie audytu sytuacji prawnej przedsiębiorstwa nie jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa o postępowaniu przetargowym lecz swobodny wybór podatnika. Nałożenie przez sprzedającego obowiązku sporządzenia przez kupującego audytu sytuacji prawnej i finansowej przedsiębiorstwa nie wynika z przepisów prawa ani warunków wymienionych w ogłoszeniu o przetargu jakie powinna spełniać oferta złożona przez przystępującego do przetargu. Ocena sytuacji finansowej i prawnej przedsiębiorstwa, przez spółkę, która zamierza je nabyć ma na celu ograniczenie ryzyka związanego z zakupem majątku i leży w interesie kupującego, aby wartość majątku była realna (niezawyżona). a transakcja opłacalna. Sporządzenie takiej oceny jest suwerenną decyzją przystępującego do przetargu.

Reasumując powyższe uprzejmie wyjaśnia się, że wydatek na usługi konsultingowe dotyczące wyceny wspomnianego majątku upadłej huty nie ma związku z osiąganym - przez Spółkę z o.o. Y - przychodem ani z jej funkcjonowaniem, nie stanowi więc kosztu uzyskania przychodu.Wydatek dotyczy nabycia udziałów w nowotworzonej Spółce, do której miał być wniesiony majątek nabyty przez konsorcjantów (udział każdego z konsorcjantów w majątku upadłego przedsiębiorstwa) w celu określenia opłacalności transakcji. Nawet gdyby transakcja kupna majątku i wniesienia w formie aportu do nowoutworzonej spółki doszła do skutku wydatek na sporządzenie audytu nie stanowiłby kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za aport.Wspomniany wydatek nie stanowi kosztu uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - w przedstawionym stanie faktycznym niezależnie od tego czy transakcja kupna majątku i wniesienia w formie aportu do nowoutworzonej spółki doszła do skutku czy nie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj