Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437US37/ZI/40/DJW/05
z 26 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437US37/ZI/40/DJW/05
Data
2005.01.26



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
apteka
dopłata
obowiązek podatkowy
refundacja ceny leków


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest prowadzenie aptek. Obowiązek podatkowy w podatku VAT przy sprzedaży leków refundowanych powstawał w spółce w chwili wydawania leku od całej kwoty należnej za sprzedany lek, łącznie z częścią refundowaną. Do kasy fiskalnej wprowadzona jest cała należność za lek, a nie tylko część otrzymana od klienta, nieobjęta refundacją. Niezależnie od tego, jaką część za lek płaci kupujący - w raportach miesięcznych fiskalnych figuruje 100% wartości sprzedaży i należnej od niej VAT. Podatek należny na koniec miesiąca dotyczy więc zarówno kwot otrzymanych od klientów, jak i tych, które mają zostać refundowane przez NFZ. Strona stoi na stanowisku, iż w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. rozliczeń podatku należnego z tytułu sprzedaży leków refundowanych należy dokonywać na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, gdyż refundacje za leki nie mają charakteru dotacji, o których mowa w art. 19 ust. 21 ustawy.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku z dnia 17 stycznia 2005 roku, za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535/ podstawą opodatkowania tym podatkiem jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest również otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Do dopłat, o których mowa w przytoczonym przepisie, stanowiących obrót będący podstawą opodatkowania, zaliczyć należy również refundację za leki otrzymaną przez apteki z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z regulacji powyższej wynika, iż w sytuacji, gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje jakiekolwiek dofinansowanie / dotacje, subwencje, refundację/ stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, czyli tzw. Dotację przedmiotową, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi. Jednocześnie zgodnie z art. 19 ust. 1 powołanej wyżej ustawy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Dodatkowo zapis art. 19 ust. 21 ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, stanowiąc, że obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika.

W przypadku uznania rachunku bankowego zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku, jak również przytoczone wyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, tutejszy organ stoi na stanowisku, iż obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług przy sprzedaży leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia powstaje:

- w części zapłaconej przez klienta - z chwilą wydania towaru zgodnie z art. 19 ust. 1 cytowanej ustawy,

- w części wynikającej z otrzymanej dotacji, subwencji i innej dopłaty o podobnym charakterze, z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika w/w kwotą zgodnie z art. 19 ust. 21 cytowanej ustawy.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj