Interpretacja Urzędu Skarbowego w Prudniku
PM-406/1/05
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM-406/1/05
Data
2005.04.25



Autor
Urząd Skarbowy w Prudniku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
aport
czynności cywilnoprawne
instalacja
kapitał spółki
opodatkowanie
podatek od czynności cywilnoprawnych
podwyższenie kapitału
samorząd terytorialny
spółka jednoosobowa


Pytanie podatnika
Walne Zgromadzenie Wspólników Spółki z o.o., w której gmina jest właścicielem 100% udziałów, zamierza wnieść do spółki aport w postaci instalacji odbiorczych służących przesyłaniu energii cieplnej. Czy czynność ta podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Z treści art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60) wynika, że stosownie do swej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego, Naczelnik Urzędu Celnego lub Wójt, Burmistrz (Prezydent Miasta), Starosta albo Marszałek Województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 6 kwietnia 2005r do tutejszego organu wpłynął wniosek Jednostki, w którym zwrócono się o potwierdzenie zajętego w sprawie stanowiska przedstawiającego następujący stan faktyczny.

Walne Zgromadzenie Wspólników Spółki z o.o. w której gmina jest właścicielem 100% udziałów, zamierza wnieść do spółki aport w postaci instalacji odbiorczych służących przesyłaniu energii cieplnej. Czynność ta - zdaniem Jednostki - podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jednak ze względu na to, iż aport jest wnoszony przez gminę, podatek nie wystąpi.

Zgodnie z przepisem art.1 ust.3 pkt.2 ustawy z dnia 9 września 2000r o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 41 poz.399 ) w przypadku umowy spółki za zmianę umowy spółki uważa się przy spółce kapitałowej - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenia kapitału zakładowego, oraz dopłaty. W myśl przepisu art.1a pkt.2 tej ustawy spółka kapitałowa oznacza - spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną . Wniesienie aportu do spółki kapitałowej powoduje zatem powstanie obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania - zgodnie z art.6 ust.1 pkt.8 lit.b w/w ustawy - stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Przepis art.6 ust.9 pkt.4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, iż od podstawy opodatkowania odlicza się wartość wkładów do spółki lub powiększających jej majątek, wartość kapitału zakładowego lub jego podwyższenie, kwoty dopłat, kwoty lub wartość pożyczek oraz wartość rzeczy i praw majątkowych oddanych spółce do nieodpłatnego używania - przez podmioty zwolnione na podstawie art.8 pkt.2-5 lub na podstawie odrębnych ustaw. Przepis art.8 pkt .4 tej ustawy zwalnia z podatku od czynności cywilnoprawnych jednostki samorządu terytorialnego, jaką niewątpliwie jest gmina .

A zatem w sytuacji podwyższenia kapitału zakładowego spółki poprzez wniesienie aportu niepieniężnego przez gminę, tj. podmiot zwolniony od podatku od czynności cywilnoprawnych, znajdzie zastosowanie odliczenie od podstawy opodatkowania określone w art.6 ust.9 pkt.4 cytowanej ustawy.

Tut. organ informuje, że udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej udzielenia. Przy tym należy także podkreślić, że interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - podstawa prawna art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj