Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pińczowie
Pd.1.411/1/2005
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Pd.1.411/1/2005
Data
2005.03.30


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Pińczowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
komornik sądowy
koszty przejazdu
koszty uzyskania przychodów
przychód z działalności wykonywanej osobiście
zwolnienia przedmiotowe
zwrot wydatków


Pytanie podatnika
Czy zwrot wydatków gotówkowych za przejazdy odnosi się do komornika czy jego zastępcy, jak również czy kwoty pobrane (wypłacone) jako przejazd poza miejscowością będącą siedzibą kancelarii komornika z tytułu zwrotu kosztów używania pojazdu stanowiącego własność komornika do celów służbowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pńczowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 03.01.2005 r. (data wpływu 04.01.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe w części dotyczącej komornika, natomiast odmienne stanowisko jest Naczelnika Urzędu w sprawie z-cy komornika.

Pan "X" jest Komornikiem Sądowym przy Sądzie Rejonowym w Kazimierzy Wielkiej i prowadzi kancelarię. W związku ze zmianą ustawy o komornikach sadowych i egzekucji ogłoszona w Dzienniku Ustaw z 2004 r. Nr 236, poz. 2356 część przepisów uległa zmianie.

W związku z powyższym niejasność w interpretacji przepisu dla podatnika zawiera art. 63 pkt 4 w/w ustawy a mianowicie:
Czy zawarte w nim sformułowanie "zwrot wydatków gotówkowych za przejazdy" odnosi się do komornika czy jego zastępcy, jak również czy kwoty pobrane (wypłacone) jako przejazd poza miejscowością będącą siedzibą kancelarii komornika z tytułu zwrotu kosztów używania pojazdu stanowiącego własność komornika do celów służbowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych ...
W ocenie podatnika zwrot kosztów dojazdu zawarty w art. 63 pkt 4 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji jest zwolniony u komornika, natomiast opodatkowany jest u zastępcy.

Art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24–25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.
Komornik sądowy jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym z tytułu tej działalności prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Art. 63 ustawy o komornikach otrzymał nowe brzmienie na podstawie ustawy z dnia 24 września 2004 r. o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 236, poz. 2356).
Zatem dochód, o którym mowa w art. 63 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji należy rozumieć w sposób przedstawiony w art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z treścią tego przepisu u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania przychodów określonymi w rozdziale 4 ustawy o podatku dochodowym.
Wobec tego należność wypłacona zastępcy komornika, będąca równowartością obliczonego w powyższy sposób dochodu lub jego 25% części dochodu, stanowi u komornika zastępowanego koszt uzyskania przychodu, który winien być zaewidencjonowany w księdze podatkowej w momencie faktycznego wypłacenia należności. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W ust. 3 pkt 3a zapisano, że do przychodów o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.
Ponieważ z art. 34 pkt 3 ustawy o komornikach sądowych wynika, że kosztami działalności egzekucyjnej komornika są koszty przejazdów w miejscowości będącej siedzibą komornika, korespondencji, obrotu pieniężnego, przewozu drobnych ruchomości nie wymagających transportu specjalistycznego i wydatki te nie są zwracane przez dłużnika stanowią one również koszty uzyskania w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 39 ust. 2 pkt 3 w/w ustawy, komornikowi należy się zwrot wydatków gotówkowych poniesionych w toku egzekucji w zakresie kosztów transportu specjalistycznego, przejazdu poza miejscowość, która jest siedzibą komornika, przechowywania i ubezpieczenia zajętych ruchomości. Kosztami powstałymi na skutek podejmowania czynności na żądanie wierzyciela poza rewirem komornika obciążony jest wierzyciel. Wydatki muszą być należycie udokumentowane, zarówno w zakresie sposobu, jak i formy przewidzianej dla konkretnego wydatku.

Koszty przejazdu poza tą miejscowość w myśl art. 39 ust. 2 pkt 3 obejmują koszty przejazdu, diety i inne noclegi, jeśli te ostatnie były konieczne. Podstawę rozliczenia stanowi rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990).

Koszty podróży dla dokonania czynności poza rewirem przy wykorzystaniu swojego środka lokomocji komornik rozlicza według stawek za 1 km przebiegu, określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271).

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego przychyla się do stanowiska podatnika ponieważ, wydatki wymienione w art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy o komornikach (...) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, a jedynie zwrot wydatków, nie będą też stanowić źródła przychodów, będącego składnikiem podstawy opodatkowania.

Przychody otrzymywane przez osobę zastępującą nieobecnego komornika zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, w oparciu o art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym.

Dochodem zastępcy komornika wyrażonej w art. 63 ust. 1 według którego tylko w przypadku braku odmiennej umowy zawartej między komornikiem i zastępcą komornika jest 25% dochodu zastępowanego komornika (...). W ust. 4 określono dochód komornika do celów ustalenia dochodu zastępcy komornika w przypadku braku zawarcia odmiennej umowy.

Natomiast należność wypłacona zastępcy komornika stanowi u komornika zastępowanego koszt uzyskania przychodów, który winien być zaewidencjonowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Ponieważ sposób rozliczenia w okresie zastępstwa pozostaje bez zmian dla zastępowanego komornika sprawa rozliczenia kosztów przejazdu poza rewir również pozostanie bez zmian.
Ponadto art. 41 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym stanowi, że „osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (...), które dokonują wypłaty należności (...) z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4–9 (...) są obowiązane jako płatnicy pobierać z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe".
Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym koszty uzyskania przychodów określa się z tyt. określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 – w wysokości 20% uzyskanego przychodu.
Naczelnik podziela stanowisko podatnika w kwestii art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stosunku do zwrotu kosztów poniesionych przez pracowników.Jednak w stosunku do komornika i zastępcy pkt 23b z art. 21 nie będzie miał zastosowania, ponieważ komornik w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek, natomiast zastępca komornika – działalność wykonywaną osobiście.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj