Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US II-443/13/05
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US II-443/13/05
Data
2005.02.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Spadkobiercy


Słowa kluczowe
kontynuacja działalności
kontynuacja działalności przez spadkobierców
spadkobiercy


Pytanie podatnika
Czy jako matce jedynego spadkobiercy - osoby małoletniej - przysługuje prawo do sukcesji podatkowej w przypadku kontynuacji działalności gospodarczej zmarłego męża?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 28.12.2004 r. (bez znaku, z datą wpływu do Urzędu Skarbowego 3.01.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko strony przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 28.12.2004 r. (bez znaku, z datą wpływu do Urzędu Skarbowego 3.01.2005 r.) pani Anna W. zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem: czy jako matce jedynego spadkobiercy - osoby małoletniej - przysługuje prawo do sukcesji podatkowej w przypadku kontynuacji działalności gospodarczej zmarłego męża. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zmarły mąż pani Anny W. pan Tadeusz W. prowadził działalność gospodarczą od 1992 r. Pozostawił po sobie testament, który został uznany przez sąd. Zgodnie z jego postanowieniem jedynym spadkobiercą pana Tadeusza W. została uznana ośmioletnia córka Patrycja. Po spełnieniu wymogów rejestracyjnych pani Anna W. od 1.12.2004 r. prowadzi osobiście działalność gospodarczą po zmarłym mężu. Zdaniem wnioskodawcy jako matka i opiekun wyłącznego, małoletniego spadkobiercy jest jedyną osobą, która może kontynuować działalność gospodarczą zmarłego męża. W związku z tym będzie jej przysługiwało prawo do sukcesji podatkowej w takim samym zakresie, w jakim przysługuje ono spadkobiercom kontynuującym działalność gospodarczą zmarłego podatnika.

Mając powyższe na uwadze, po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści przepisu art. 97 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), spadkobierca przejmuje przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Natomiast § 2 art. 97 stanowi podstawę przejścia na spadkobierców przysługujących spadkodawcy praw o charakterze niemajątkowym związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek. Z dalszej treści przepisu art. 97 wynika, że przepis § 2 stosuje się odpowiednio do praw i obowiązków z tytułu sprawowanej przez spadkodawcę funkcji płatnika, a przepisy § 1 - 3 stosuje się do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego. Cytowany przepis art. 97 ordynacji podatkowej ponad wszelką wątpliwość stanowi o przejściu praw i obowiązków majątkowych, czy też - po spełnieniu ustawowego warunku - także praw o charakterze niemajątkowym związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą wyłącznie na spadkobierców. Zatem kontynuacja działalności gospodarczej prowadzonej uprzednio przez spadkodawcę przez matkę dziedziczącej osoby niepełnoletniej, tj. przez osobę niebędącą spadkobiercą, niewątpliwie nie wyczerpuje dyspozycji przepisu art. 97 § 2 ordynacji podatkowej. Natomiast kwestia ta jest obojętna dla przejęcia, ale wyłącznie przez spadkobiercę, majątkowych praw i obowiązków spadkodawcy.

Ponadto należy zauważyć, że zgodnie z treścią przepisu art. 7 ordynacji podatkowej w powiązaniu z odesłaniem zawartym w przepisie art. 135 ordynacji podatkowej do przepisów działu I tytułu II kodeksu cywilnego, każdy człowiek od chwili urodzenia ma zdolność prawną (art. 8 k.c.), może zatem być podmiotem praw i obowiązków nie tylko cywilnoprawnych (np. może dziedziczyć już nawet od chwili poczęcia), ale może być także podmiotem w zakresie prawa podatkowego, jeżeli przewidują to ustawy podatkowe. Przepisy tego działu regulują również status prawny osób niepełnoletnich, a także sposób ich reprezentowania. Natomiast przepis art. 3 pkt 9 ordynacji podatkowej zawiera definicję działalności gospodarczej dla potrzeb prawa podatkowego. Jest to każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także każda inna działalność wykonywana we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają osoby wykonującej działalność do przedsiębiorców.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz aktualny stan prawny i obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj