Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PDII/415-1/05
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-1/05
Data
2005.03.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
naprawa
odszkodowania
przychód
remont samochodu ciężarowego
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
"Czy wydatki poniesione na naprawę powypadkową samochodu ciężarowego będącego składnikiem majątki firmy i nie objętego ubezpieczeniem dobrowolnym, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej"


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) w związku z wnioskiem z dnia 31.12.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 04.01.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej: "czy wydatki poniesione na naprawę powypadkową samochodu ciężarowego będącego składnikiem majątki firmy i nie objętego ubezpieczeniem dobrowolnym, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej"

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach

stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.01.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 31.01.2005 r. znak: PDII/410/W-179/05, organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku, tj. złożenia oświadczenia woli, czy pismo wnioskodawcy z dnia 31.12.2004 r. organ podatkowy powinien traktować jako wniosek o wydanie w formie postanowienia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Uzupełnienia w powyższym zakresie dokonano w dniu 17.02.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 2 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż w miesiącu sierpniu 2004 roku samochód ciężarowy stanowiący składnik majątku Pańskiej firmy, który nie był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem (AC), w wyniku kolizji z innym pojazdem (sprawcą wypadku) został poważnie uszkodzony. Po zdarzeniu podjął Pan decyzję o jego naprawie. W listopadzie 2004 roku zakład naprawczy wystawił Panu fakturę VAT za powypadkową naprawę samochodu. Jednocześnie firma ubezpieczeniowa wypłaciła Panu odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku w kwocie netto wydatków poniesionych na powypadkową naprawę samochodu.

We wniosku wyraził Pan stanowisko, iż nie przysługuje Panu prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z powypadkową naprawą samochodu ciężarowego nie objętego ubezpieczeniem dobrowolnym.

W polskim prawie podatkowym kwalifikacja ponoszonych przez podatnika wydatków jako kosztów uzyskania przychodów następuje z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ust. 1 oraz art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Z brzmienia przepisu art. 22 ust. 1 ww. ustawy wynika, iż kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są tylko te wydatki, które poniesione zostały w danym roku podatkowym i pozostają w ścisłym związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem lub zwiększeniem przychodu z danego źródła.

Natomiast w przepisie art. 23 ust. 1 cyt. ustawy ustawodawca określił katalog konkretnych wydatków, które pomimo poniesienia, bezwzględnie nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W myśl uregulowań zawartych w przepisie art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Jak wynika zatem z brzmienia powyższego przepisu, ustawodawca uzależnił możliwość uznania wydatków na remont powypadkowy samochodu za koszt podatkowy od objęcia go dobrowolnym ubezpieczeniem AC.

Reasumując, w świetle powyższych uregulowań oraz stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, wydatek poniesiony na naprawę powypadkową samochodu ciężarowego będącego składnikiem majątku Pana firmy, związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie objętego ubezpieczeniem dobrowolnym nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Jednocześnie nadmienia się, iż tut. organ udzieli odpowiedzi w zakresie podatku VAT odrębnym pismem.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla podatnika organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu zmiany stanu prawnego stanowiącego podstawę dokonanej wyżej oceny prawnej lub zmiany (uchylenia) postanowienia w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.

Postanowienie niniejsze zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach na mocy art. 143 ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj