Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-17/6688/05/DP
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-17/6688/05/DP
Data
2005.03.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
spółdzielnie mieszkaniowe
usługi najmu
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy usługi polegające na wynajmie pomieszczeń biurowych przez Spółdzielnię Mieszkaniową są zwolnione od podatku od towarów i usług w sytuacji gdy wartość obrotu opodatkowanego w latach poprzednich i roku bieżacym nie przekroczyła kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r., Nr 8 poz. 60), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11.02.2005r

Ze złożonego wniosku z dnia 11.02.2005r. wynika, że Spółdzielnia wykonuje czynności administracyjne na rzecz członków spółdzielni będących właścicielami segmentów jednorodzinnych zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.). Prowadzi także działalność polegającą na wynajmie pomieszczeń biurowych w budynku administracyjno-biurowym a wartość obrotu opodatkowanego w latach poprzednich i br. nie przekroczyła kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro.Spółdzielnia oświadcza także, że nie dokonuje dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy świadcząc w.w usługi jest podatnikiem zwolniony w świetle art. 43 ust.1, art. 113 i art. 99 ust. 7 ustawy.

Zdaniem Spółdzielni jest ona zwolniona z rozliczania podatku od towarów i usług oraz składania deklaracji.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z Nr 54, poz. 535 ze zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności – z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali, niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Jednocześnie w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca zwalnia od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych, niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Stosownie do art. 113 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Ustęp 2 artykułu 113 stanowi zaś, że do wartości sprzedaży o której mowa powyżej nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Należy w tym miejscu podkreślić, że z treści art. 113 ust. 5 wynika, że jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę <...>.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że wykonywanie przez Spółdzielnię na rzecz członków, czynności (zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych), korzystających ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług, jak również nie przekroczenie limitu obrotu sprzedaży opodatkowanej wskazanego w art. 113 cytowanej ustawy, zwalnia z obowiązku rejestracji dla celów podatku od towarów i usług w oparciu o art. 99 ust. 7 ustawy, a w konsekwencji ze składania deklaracji rozliczających ten podatek.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowych do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj