Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-34-76/05/ZDB
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-34-76/05/ZDB
Data
2005.05.12



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszt
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
księgi
składki
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
W 2004r. po kontroli stwierdzono nieprawidłowości w odprowadzonych składkach ZUS za pracowników w latach 1999 do 2003. W związku z tym nastąpiły korekty deklaracji w ZUS-ie. Czy muszę skorygować zeznania podatkowe o te korekty za lata 1999-2003?


Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przestawione we wniosku z dnia 30.03.2005r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w latach 1999-2003 błędnie naliczał Pan składki na ubezpieczenie społeczne u zatrudnionych pracowników. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych po przeprowadzonej kontroli nakazał sporządzenie deklaracji korygujących. Korekta dotyczyła nadpłaconych składek ubezpieczeniowych, które w momencie zapłaty zaliczone były w poszczególnych latach do kosztów uzyskania przychodów i zaewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Korekty deklaracji ZUS i kwot należnych składek dokonał Pan w miesiącu grudniu 2004r. Pana zdaniem korekta kosztów uzyskania przychodu winna być dokonana w miesiącu grudniu 2004r. tj w miesiącu stwierdzenia nieprawidłowości.Dochodem ze źródeł przychodów jest nadwyżka przychodu z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym co wynika z przepisu art.9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz 176 ze zm.).Zgodnie z art. 45 tej ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Podatek dochodowy wynikający z zeznania jest podatkiem należnym za dany rok podatkowy.Ponieważ dochód podlegający opodatkowaniu wynikający ze złożonych przez Pana zeznań podatkowych za lata 1999-2003 wykazany został w nieprawidłowej (zaniżonej)wysokości konieczne będzie skorygowanie zeznań.

Zasady korygowania zeznań uregulowane zostały w Rozdziale 10 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa .Zgodnie z art. 81 i 81a § 1 i § 3 cytowanej ustawy podatnikowi przysługuje uprawnienie do złożenia korekty zeznania rocznego jeżeli w złożonym zeznaniu wykazał zobowiązanie w wysokości niższej od należnej albo kwotę nadpłaty lub zwrotu w wysokości większej od należnej.

Biorąc pod uwagę powyższy przepis, winien Pan skorygować błędne zeznania za poszczególne lata.

W księdze przychodów i rozchodów, w której ewidencjonowane są operacje gospodarcze, dotyczące roku 2004 dokonuje Pan zapisów na podstawie dowodów, stwierdzających dokonanie operacji gospodarczych zgodnie z ich rzeczywistym przebiegiem w tym, również na podstawie skorygowanych deklaracji ZUS za rok 2004.

Wprowadzenie do księgi przychodów i rozchodów za rok 2004 skorygowanych deklaracji ZUS-owskich za poprzednie lata podatkowe zniekształciłoby wynik działalności za rok 2004. Zatem skorygowanych deklaracji ZUS za lata 1999-2003 nie należy ewidencjonować w księdze przychodów i rozchodów roku 2004.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj