Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-732/12-2/IGo
z 9 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-732/12-2/IGo
Data
2012.10.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
konserwacja
remonty
stawka
stawki podatku


Istota interpretacji
Świadczone przez Wnioskodawcę usługi konserwacji, naprawy i remontu wykonywane w obiekcie budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym sklasyfikowanym według PKOB w grupowaniu 1130, będą podlegały opodatkowaniu obniżoną 8% stawką VAT.



Wniosek ORD-IN 633 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09.08.2012 r. (data wpływu 13.08.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi naprawy, konserwacji i remontu wykonywane w domu studenckim - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.08.2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi naprawy, konserwacji i remontu wykonywane w domu studenckim.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną działającą w sektorze usług budowlanych (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”). Wnioskodawca planuje wziąć udział w przetargu na budowę domu studenckiego oraz na późniejsze kompleksowe utrzymanie i zarządzenie domem studenckim dla państwowej uczelni wyższej w ramach partnerstwa publiczno- prywatnego.

W ramach świadczonych usług utrzymania i zarządzania domem studenckim, Wnioskodawca będzie zobowiązany m.in. do świadczenia usługi konserwacji, napraw i remontów, w szczególności następujących urządzeń i instalacji w domu studenckim:

  • instalacji wentylacji i klimatyzacji,
  • instalacji gazowej,
  • instalacji grzewczej,
  • instalacji chłodu,
  • stacji redukcyjnej gazu/węzła cieplnego,
  • stacji trafo, rozdzielni, agregatu,
  • zestawów hydroforowych,
  • przepompowni ścieków,
  • instalacji elektrycznych i sanitarnych, wodnokanalizacyjnych,
  • instalacji antywłamaniowych,
  • instalacji telewizji dozorowej cctv,
  • instalacji niskoprądowej,
  • instalacji uziemiającej i odgromowej,
  • instalacji przeciwpożarowej,
  • instalacji takich jak kurtyny powietrzne, kable i maty grzejne, grzejniki elektryczne,
  • drzwi automatycznych,
  • małej architektury wewnętrznej,
  • wind,
  • wyposażenia technicznego obiektu,
  • stolarki i ślusarki wewnętrznej,
  • instalacji oświetleniowej wewnętrznej i zewnętrznej,
  • konstrukcji stalowej, elewacji budynku i pokrycia dachowego.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 122, poz. 1316 z późn, zm., dalej: „Rozporządzenie o PKOB”), domy studenckie są zakwalifikowane do klasy 1130 - budynków zbiorowego zamieszkania Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (dalej: „PKOB”). W domu studenckim będą znajdować się, poza pokojami i pomieszczeniami służącymi mieszkającym w nim studentom, również lokale użytkowe. Powierzchnia każdego pokoju studenckiego nie będzie przekraczać 150 m2.

Wnioskodawca świadczyć będzie zatem usługi:

  • remontów,
  • konserwacji i napraw.

Wynagrodzenie za świadczone przez Wnioskodawcę usługi remontów wykonywane w domu studenckim będzie należne Wnioskodawcy po wykonaniu usług remontów i wystawieniu przez Wnioskodawcę faktury VAT za dane prace remontowe.

Wynagrodzenie za świadczone przez Wnioskodawcę usługi konserwacji i naprawy wykonywane w domu studenckim będzie należne Wnioskodawcy w formie ryczałtu, co miesiąc w stałej wysokości przez cały okres trwania umowy na utrzymanie i zarządzanie domem studenckim, ustalonej przez Wnioskodawcę i uczelnię we wskazanej umowie.

Miesięczny ryczałt za usługi konserwacji i naprawy należny za dany miesiąc będzie uwzględniał koszty robocizny oraz koszty towarów zużytych do świadczonych usług. Wartość zużytych towarów do świadczenia usług konserwacji i naprawy nie będzie przekraczać 50% wartości świadczonych przez Wnioskodawcę usług konserwacji i naprawy w danym miesiącu.

Może zdarzyć się, że w danym miesiącu Wnioskodawca nabędzie towary dla potrzeb świadczonych usług konserwacji i naprawy o wartości przekraczającej 50% wartości usług konserwacji i remontu wyświadczonych w danym miesiącu. Towary te będą nabyte jako zapasy (magazyn) w celu wykonania usług konserwacji i naprawy w kolejnych okresach rozliczeniowych. Natomiast w każdym okresie rozliczeniowym wartość zużytych towarów nie będzie wyższa niż 50% należnego wynagrodzenia za dany miesiąc.

Spółka będzie ewidencjonowała zużycie towarów wykorzystywanych do świadczenia usług konserwacji i naprawy.

Co więcej w przypadku nabycia usług konserwacji i remontu od podwykonawców celem wywiązania się z umowy na utrzymanie i zarządzanie domem studenckim, Spółka będzie otrzymywać od podwykonawców informację potwierdzającą, że wartość bez podatku VAT zużytych towarów do świadczenia usług konserwacji i naprawy nie przekroczy 50% wartości tych usług. Wartość zużytych towarów do świadczenia usług konserwacji i naprawy będzie wskazywana bądź w postaci odrębnej pozycji na fakturze wystawianej przez podwykonawcę, albo w umowie z podwykonawcą lub w postaci odrębnego dokumentu, w którym podwykonawca oświadczy jaką wartość miały zużyte towary wykorzystane do wykonanych usług konserwacji i naprawy.

Wnioskodawca ma wątpliwości co do zastosowania odpowiedniej stawki podatku VAT dla świadczonych usług konserwacji, napraw oraz remontów wykonywanych w domu studenckim.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługi naprawy, konserwacji i remontu wykonywane w domu studenckim, a więc w obiekcie budownictwa mieszkaniowego zaklasyfikowanym do PKOB 1130 (budynki zbiorowego zamieszkania) podlegają opodatkowaniu obniżoną 8% stawką VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi konserwacji, naprawy i remontu wykonywane w domu studenckim, a więc w obiekcie budownictwa mieszkaniowego zaklasyfikowanego do PKOB 1130 (budynki zbiorowego zamieszkania) podlegają opodatkowaniu obniżoną 8% stawką VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z pózn. zm., dalej: „Ustawa o VAT”), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 Natomiast stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 12 i art. 114 ust. 1 ustawy o VAT.

Jednakże, z dniem 1 stycznia 2011 r. uległy zmianie stawki podatku od towarów i usług. Stosownie do art. 146a pkt 1 i 2 ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%, a obniżona stawka podatku VAT wynosi 8%.

Zarówno ustawa o VAT, jak i rozporządzenia wykonawcze wydane na podstawie przepisów ustawy o VAT, przewidują możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku w stosunku do niektórych czynności.

Obniżoną 8% stawkę podatku VAT stosuje się - w myśl art. 41 ust. 12 ustawy o VAT do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy o VAT, przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Zgodnie z art. 41 ust 12b ustawy o VAT, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, określonego w ust. 12a, nie zalicza się budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 oraz lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Podkreślić należy, że zgodnie art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia o PKOB, budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych.

Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadku, gdy co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny. W przypadku obiektów budowlanych użytkowanych lub przeznaczonych do wielu celów klasyfikuje się je w jednej pozycji, zgodnie z ich głównym użytkowaniem. Wg podziału obiektów budowlanych na sekcje i działy w PKOB w dziale 11 mieszczą się budynki mieszkalne, natomiast w dziale 12 budynki niemieszkalne.

Przy czym, w dziale PKOB 11 zawarte są trzy grupy:

  • Budynki mieszkalne jednorodzinne - 111,
  • Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe - 112,
  • Budynki zbiorowego zamieszkania – 113.

W tym klasa 1130 - Budynki zbiorowego zamieszkania - obejmuje m.in.: budynki zbiorowego zamieszkania w tym: domy mieszkalne dla ludzi starszych, studentów, dzieci i innych grup społecznych, np. domy opieki społecznej, hotele robotnicze, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, itp. Oznacza to, że domy studenckie zaliczane są do obiektów budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy o VAT oraz że należą do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w rozumieniu art. 41 ust. 12a ustawy o VAT.

Zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm., dalej: „Rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT”) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT obniża się do wysokości 8% dla:

  1. towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
  2. robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym;
  3. robót konserwacyjnych dotyczących:
    1. obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
    2. lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 2.

Przez roboty konserwacyjne, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 i 3 Rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, rozumie się roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont (§ 7 ust. 2 Rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT).

Przepisu ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT nie stosuje się, jeżeli wartość towarów bez podatku wchodzących w podstawę opodatkowania świadczenia robót konserwacyjnych przekracza 50% tej podstawy (§ 7 ust. 3 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT).

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji takich pojęć jak roboty budowlano-remontowe, remont, dlatego też należy odwołać się do definicji zawartych na gruncie innych gałęzi prawa, a jeśli dane pojęcie nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa należy odwołać się do powszechnie przyjmowanego znaczenia danego pojęcia.

Zgodnie z art. 3 pkt 7 i pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 243. poz. 623 z późn. zm., dalej: „Prawo budowlane”) przez:

  • roboty budowlane - należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego,
  • remont - należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Konserwacja natomiast, zgodnie z § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836) - oznacza wykonywanie robót mających na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku.

Z kolei, zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005 r. str. 355), konserwacja oznacza utrzymanie czegoś w dobrym stanie, dbanie o coś, pielęgnowanie czegoś w celu zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się, zniszczeniem lub zepsuciem.

Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, Wnioskodawca planuje wykonywać usługi konserwacji, naprawy i remontu w domu studenckim, zakwalifikowanym jako obiekt budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy o VAT. Przy czym, wartość zużytych towarów do świadczenia usług konserwacji naprawy nie będzie przekraczać 50% wartości świadczonych przez Wnioskodawcę usług konserwacji i naprawy w danym miesiącu.

Zdaniem Wnioskodawcy, wykonywane przez niego usługi remontu instalacji i urządzeń mieszczą się w definicji robót budowlanych zawartej w Prawie budowlanym, a skoro usługi będą wykonywane w obiekcie budownictwa mieszkaniowego zaklasyfikowanego do grupowania PKOB 1130 (budynki zbiorowego zamieszkania) to usługi remontu będą mieścić się w ramach czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, tj. remontu. W rezultacie usługi remontu będą podlegały opodatkowaniu 8% stawką VAT.

Natomiast usługi konserwacji i naprawy inne niż remont mają na celu utrzymanie sprawności technicznej domu studenckiego, przez co mogą zostać zaliczone do usług konserwacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT. Jednocześnie, tak jak Wnioskodawca wskazał w opisie zdarzenia przyszłego, wartość zużytych towarów do świadczenia usług konserwacji i naprawy nie będzie przekraczać 50% wartości świadczonych przez Wnioskodawcę usług konserwacji i naprawy w danym miesiącu. Spółka będzie ewidencjonować wartość zużytych towarów do świadczenia usług konserwacji i naprawy, a w przypadku gdy będzie nabywać usługi konserwacji i naprawy od podwykonawców będzie dysponować stosownym dokumentem (fakturą, umową, oświadczeniem kontrahenta), który potwierdzi, że wartość zużytych towarów nie przekracza 50% wartości wyświadczonych usług konserwacji i naprawy.

Tym samym, świadczone przez Wnioskodawcę usługi konserwacji i naprawy wykonywane w domu studenckim, czyli w budynku zbiorowego zamieszkania (PKOB 1130), tj. w obiekcie budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym sklasyfikowanym według PKOB w grupowaniu 1130, mające na celu utrzymanie sprawności technicznej budynku opodatkowane są stawką podatku w wysokości 8%, zgodnie z przepisem § 7 ust. 1 pkt 2 i 3 z uwzględnieniem § 7 ust. 3 Rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT.

Reasumując, świadczone w przyszłości przez Wnioskodawcę usługi konserwacji, naprawy i remontu wykonywane w obiekcie budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym sklasyfikowanym według PKOB w grupowaniu 1130, będą podlegały opodatkowaniu obniżoną 8% stawką VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj