Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/1-4430/3/05
z 16 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/1-4430/3/05
Data
2005.05.16



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
homologacja
paliwo
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Czy mam prawo do odliczenia podatku VAT od paliwa zawartegow cenie paliwa?


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie przepisów: art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) oraz art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535; ze. zm.) zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubaczowie z dnia 22.02.2005 r. nr US-IIa-005/4/2005 wydane na wniosek Małgorzaty C, z dnia 7.02.2005 r., w trybie przepisu art. 14a § 1 i 4 Ordynacji podatkowej.

Pismem z dnia 7.02.2005 r. podatniczka wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubaczowie z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż podatniczka prowadzi działalność gospodarczą, do której wykorzystuje środek trwały w postaci samochodu ciężarowego marki Volkswagen LT 35 2,5 TDI, rok produkcji 1996, o ładowności 1.375 kg. Przy zakupie pojazdu w styczniu 2004 r. podatniczka nie uzyskała fizycznie świadectwa homologacji dla ww. samochodu.

Strona stoi na stanowisku, iż posiada prawo do rozliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa silnikowego do napędu ww. samochodu na zasadach ogólnych określonych w ustawie o podatku od towarów i usług, gdyż uwzględniając ładowność (1.375 kg) oraz ilość miejsc w pojeździe wynikającą z karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego, a także z dołączonego do wniosku pisma importera VW i Audi - Kulczyk Tradex sp. z o.o. w Poznaniu z dnia 3.02.2005 r., spełniony zostaje limit wynikający ze wzoru określonego przepisem art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaczowie postanowieniem z dnia 22.02.2005 r. nr US-IIa-005/4/2005 wydanym na podstawie przepisu art. 14a § 1 i 4 Ordynacji podatkowej, uznał stanowisko przedstawione przez podatniczkę we wniosku z dnia 7.02.2005 r. za prawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik US w Lubaczowie wskazał, iż zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535; ze zm.), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3 ww. ustawy. Jak natomiast stanowi przepis art. 86 ust. 5 cyt. ustawy dopuszczalna ładowność pojazdu oraz ilość miejsc (siedzeń), powinna wynikać z wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika ww. dokumentów, skutkował uznaniem pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem podanym w art. 86 ust. 3 ww. ustawy.

Następnie organ I instancji, odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego przez podatniczkę we wniosku z dnia 7.02.2005 r., stwierdził, iż "... Dopuszczalna ładowność posiadanego samochodu jest większa niż wyliczona wg wzoru zawartego w art. 86 ust. 3 ww. ustawy w związku z czym podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa.".

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonując oceny zgodności z prawem wydanego przez Naczelnika US w Lubaczowie postanowienia z dnia 22.02.2005 r. nr US-IIa-005/4/2005, stwierdził, iż zachodzą przesłanki określone przepisem art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, co skutkuje koniecznością zmiany przedmiotowego postanowienia.Tut. organ zwraca uwagę, iż w treści uzasadnienia postanowienia j/w organ I instancji trafnie powołał przepisy warunkujące rozliczenie podatku naliczonego przy zakupie paliw silnikowych do napędu samochodów. Nie budzi wątpliwości stwierdzenie, iż z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, skutkował uznaniem pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, z którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem podanym w art. 86 ust. 3 ww. ustawy.

Analiza zebranego w sprawie materiału jednoznacznie wskazuje, iż brak we wniosku podatniczki informacji, czy dla samochodu typu Volkswagen LT 35 zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca z obowiązku jego posiadania i z ww. dokumentów wynika ładowność wyższa, niż określona wzorem podanym w art. 86 ust. 3 ww. ustawy. Brak powyższej informacji uniemożliwia dokonanie oceny zgodności zajętego przez podatniczkę stanowiska w sprawie z przepisami prawa regulującymi zasady rozliczenia podatku naliczonego od towarów i usług przy zakupie paliwa silnikowego do napędu przedmiotowego pojazdu.

Stąd też rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie dokonane przez organ I instancji postanowieniem z dnia 22.02.2005 r. nr US-IIa-005/4/2005 uznać należy za nieprawidłowe.

Jednocześnie tut. organ stoi na stanowisku, iż w przypadku, gdy dla samochodu typu Volkswagen LT 35 zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca z obowiązku jego posiadania i z ww. dokumentów wynika ładowność wyższa, niż określona wzorem podanym w art. 86 ust. 3 ww. ustawy podatniczce przysługiwać będzie prawo do rozliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa silnikowego do napędu ww. samochodu na zasadach ogólnych określonych w ustawie o podatku od towarów i usług; w przeciwnym wypadku Stronie nie będzie przysługiwać uprawnienie j/w.

Stosownie do przepisu art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, w przedmiotowej sprawie, zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona Stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj