Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzesku
PP/443-7/05
z 16 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-7/05
Data
2005.02.16



Autor
Urząd Skarbowy w Brzesku


Temat
Podatek akcyzowy

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
homologacja
ładowność
świadectwo


Pytanie podatnika
Czy w przypadku braku odpisu świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, istnieje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup samochodu marki X oraz paliwa służącego do jego napędu?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Brzesku działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.01.2005 r. w sprawie udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W piśmie z dnia 19 stycznia 2005 r. Spółka zwróciła się o udzielenie interpretacji, czy można dokonywać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem samochodu marki X oraz z faktur VAT dokumentujących zakupy paliwa przeznaczonego do jego napędu. Do wniosku Spółka załączyła m. in. kserokopie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz karty pojazdu, z których wynikają takie dane techniczne samochodu jak dopuszczalna ładowność - 990 kg oraz liczba miejsc - 6.

Według stanowiska zaprezentowanego w piśmie w opisanym przypadku możliwym jest obniżenie podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem w. w. pojazdu oraz z faktur VAT dokumentujących zakupy paliwa przeznaczonego do jego napędu.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 tj. o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n- oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.
Natomiast w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona w podanym wzorze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 5000 zł (art. 86 ust. 3 w.w. ustawy).

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3 (art. 86 ust. 5 ustawy).

Z przepisów obowiązującej od 1 maja 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika, aby sam brak odpisu świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował uznaniem pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z wydanej dla konkretnego typu samochodu homologacji wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi (np. dopuszczalna ładowność, określona liczba miejsc).

Mając jednak na uwadze, iż z kserokopii dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu wynika dopuszczalna ładowność wyższa niż określona w podanym wzorze, obniżenie podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach VAT dokumentujących nabycie pojazdu oraz zakup paliwa następować będzie na ogólnych zasadach zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług.

Na podstawie danych wynikających z tego dokumentu ustalono bowiem, iż dopuszczalna ładowność pojazdu wynosi 990 kg, liczba miejsc – 6. Zatem wzór wynikający z art. 86 ust. 3 należy zastosować w następujący sposób:
DŁ = 357 + 6 x 68
DŁ = 765

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj