Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu
UP-II-1A-415-4/05
z 17 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
UP-II-1A-415-4/05
Data
2005.03.17



Autor
Urząd Skarbowy w Kołobrzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
marynarze
unikanie podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy marynarz pracujący na statku pływającym pod banderą Wysp Bahama, którego pracodawca ma siedzibę w Nikozji na Cyprze ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego, w przypadku gdy w Polsce nie uzyskuje żadnych dochodów?


Pismem z dnia 26 stycznia 2005 r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca jest marynarzem pracującym na statku, który pływa pod banderą Wysp Bahama. Siedziba pracodawcy znajduje się w Nikozji na Cyprze. W 2004 r. poza dochodem z kontraktu zawartego z zagranicznym armatorem podatnik nie uzyskał innych dochodów ze źródeł przychodów położonych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Przedstawiając powyższy stan faktyczny podatnik stoi na stanowisku, że nie uzyskując dochodów opodatkowanych w Polsce nie ma obowiązku złożenia zeznania podatkowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Ustawodawca w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwanej dalej "ustawą" - wprowadził konstrukcję podatku dochodowego w oparciu o zasadę nieograniczonego obowiązku podatkowego polegającą na tym, że osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na położenie źródeł przychodów.

Miejsce zamieszkania podatnika - ustalone zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego - znajduje się na terytorium Polski, w związku z tym w jego przypadku ma zastosowanie przedstawiona wyżej zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego. Od zasady nieograniczonego obowiązku podatkowego ustawodawca przewidział wyjątki skutkujące w określonych wypadkach zwolnieniem dochodów osiąganych za granicą od podatku dochodowego uiszczanego w Polsce. Odstępstwa od zasady nieograniczonego obowiązku podatkowego związane są z kwestią unikania podwójnego opodatkowania tych samych dochodów. Stosownie bowiem do postanowień art. 4a ustawy zasadę nieograniczonego obowiązku podatkowego stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Umowa międzynarodowa zawarta między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Cypru w zakresie wynagrodzenia z pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku morskiego w art. 15 ust. 3 przewiduje opodatkowanie tych dochodów w państwie, w którym mieści się siedziba prawna przedsiębiorstwa.

Jak wynika z powyższej umowy międzynarodowej praca wykonywana na pokładzie statku podlega szczególnym regulacjom, zgodnie z którymi wszelkie dochody uzyskiwane w związku z wykonywaniem tego rodzaju pracy podlegają opodatkowaniu wyłącznie w jednym państwie, tj. w państwie, w którym przedsiębiorstwo eksploatujące statki (środki transportu międzynarodowego) ma miejsce faktycznego zarządu.

Siedziba prawna przedsiębiorstwa, z którym podatnik ma zawartą umowę, a więc miejsce jego faktycznego zarządu mieści się w Nikozji na Cyprze, w związku z czym - stosownie do art. 15 ust. 3 umowy - jego dochody podlegają opodatkowaniu na Cyprze.

W związku z tym, że na świecie respektowana jest zasada unikania podwójnego opodatkowania, umowy międzynarodowe przewidują w tym zakresie dwie zasadnicze metody zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym, tj.:

  1. Metoda wyłączenia z progresją,
  2. Metoda odliczenia (proporcjonalnego lub pełnego) podatku zapłaconego za granicą.

Umowa z Cyprem regulująca kwestię eliminacji podwójnego opodatkowania w art. 24 przewiduje metodę wyłączenia. Zgodnie bowiem z art. 24 ust. 1 lit. a tej umowy jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany na Cyprze, to Polska będzie zwalniać taki dochód lub majątek z opodatkowania.

Użyte w umowie sformułowanie, że dany dochód "może" być opodatkowany w drugim państwie nie oznacza bynajmniej możliwości wyboru państwa, w którym dochód ma być opodatkowany. Sformułowanie to oznacza, że państwo źródła przychodu ma prawo opodatkować taki dochód, jeżeli na podstawie przepisów tego państwa dochód ten podlega w tym państwie opodatkowaniu.

Polskie przepisy podatkowe w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują - w przypadku podatnika podlegającego w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu - sposób określenia podatku dochodowego za pomocą tzw. stopy procentowej, polegającej na wyliczeniu proporcji pomiędzy dochodami zwolnionymi i dochodami opodatkowanymi w Polsce. Dotyczy to jednakże tylko tych podatników, którzy oprócz dochodów uzyskanych za granicą, zwolnionych z opodatkowania uzyskują również dochody w Polsce.

W przypadku wnioskodawcy w 2004 r. uzyskał on jedynie dochody z tytułu wynagrodzenia za pracę najemną wykonywaną na pokładzie statku będącego własnością cypryjskiego armatora. Zgodnie z powyższym dochody te są w Polsce zwolnione z opodatkowania, a tym samym wnioskodawca nie ma obowiązku złożenia zeznania podatkowego za 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj