Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zabrzu
US PD1/415/8/2005/II/JM
z 4 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US PD1/415/8/2005/II/JM
Data
2005.03.04



Autor
Urząd Skarbowy w Zabrzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dzieci i młodzież
osoba samotnie wychowująca dzieci
preferencyjne opodatkowanie dochodów
zasiłki


Pytanie podatnika
dotyczy preferencyjnego rozliczenia się przysługującego matce samotnie wychowującej pełnoletniego syna, który pobiera rentę inwalidzką i zasiłek pielęgnacyjny


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w ... stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej preferencyjnego rozliczenia się przysługującego matce samotnie wychowującej pełnoletniego syna, który pobiera rentę inwalidzką i zasiłek pielęgnacyjny, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu ... do Naczelnika Urzędu Skarbowego w ... wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia ... organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienie braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu ...

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa tosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż samotnie wychowuje Pani pełnoletniego niepełnosprawnego syna (27 lat ), zaliczonego do I grupy inwalidztwa, który pobiera rentę inwalidzką i zasiłek pielęgnacyjny. Podatniczka stoi na stanowisku, że może rozliczyć się jako matka samotnie wychowująca dziecko, ponieważ pełnoletni syn pobiera zasiłek pielęgnacyjny.

Zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

( Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Z wnioskiem o obliczenie podatku w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci może wystapić osoba, która w roku podatkowym łącznie spełniała warunki określone w art. 6 ust. 4,5,8-10 ustawy, tj.:

1). samotnie wychowywała dzieci:

-małoletnie,

bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,

-do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (dochód ten w 2004 roku wynosi 2.790,00 zł) oraz

  1. ani do tej osoby, ani do jej dziecka w roku podatkowym nie miały zastosowania przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
  2. wniosek o opodatkowanie dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci został przez tę osobę złożony nie później niż w terminie określonym do złożenia zeznania za rok podatkowy, czyli za 2004 rok do 02 maja 2005r. ( art. 45 ust. 1 ustawy).

Jeżeli osoba samotnie wychowująca dzieci spełnia powyższe warunki, to może -na swój wniosek - określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów, z tym że do dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób ryczałtowy na zasadach określonych w ustawie oraz nie dolicza się dochodów uzyskanych przez pełnoletnie dziecko. Pełnoletnie dziecko, które w roku podatkowym uzyskało dochody podlegające opodatkowaniu jest obowiązane do samodzielnego złożenia zeznania podatkowego o wysokości wszystkich dochodów osiągniętych od dnia uzyskania pełnoletności.

W związku z powyższym dochody, które otrzymał w 2004 roku Pani pełnoletni syn (renta inwalidzka), winny być rozliczone przez niego w oddzielnym zeznaniu zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.), z wyłączeniem zasiłku pielęgnacyjnego, który zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 8 wyżej powołanej ustawy nie podlega opodatkowaniu.

Uprawnienie wynikające z art. 6 ust. 4 ustawy podatkowej jest prawem podatnika, który tylko poprzez wniosek wyrażony w formie rocznego zeznania podatkowego złożony zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym do dnia 30 kwietnia następnego roku, uzyskuje prawo do rozliczenia podatkowego na preferencyjnych zasadach. Dlatego też ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie daje możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia po tej dacie.

W związku z powyższym nie przysługuje Pani prawo do złożenia korekt zeznań rocznych za lata ubiegłe w celu skorzystania z preferencyjnego rozliczenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spełnia Pani wymogi powołanych wyżej przepisów dotyczących rozliczenia za 2004 rok, zatem postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj