Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wyszkowie
1443PD41/412/133/06/05
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1443PD41/412/133/06/05
Data
2005.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Wyszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
budynek usługowy
odsetki od kredytu


Pytanie podatnika
Czy odsetki od pobranego kredytu na budowę budynku mieszkalno -usługowego są kosztem uzskania przychodu w mojej firmie.


POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie po rozpatrzeniu wniosku z dn. 21.02.2005r.

postanawiauznać za prawidłowe stanowisko Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Lek. med. w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej zapłaconych odsetek od kredytu w części, w której dotyczą one środka trwałego.

W dniu 21.02.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wyszkowie wpłynął wniosek o interpretację prawa podatkowego. Zwrócono się z zapytaniem, czy odsetki od kredytu pobranego na budowę budynku mieszkalno-usługowego są kosztem uzyskania przychodu w firmie. Kredyt jest wzięty pod hasłem „własny kąt” z PKO Bank Polski O/Wyszków. Budynek został wybudowany w Wyszkowie . Część budynku przeznaczona na usługi to parter, który został oddany do użytku 10.12.2004r. i wpisany do ewidencji środków trwałych. Od 03.01.2005r. w w/w lokalu mieści się placówka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, która ma kontrakt z Narodowym Funduszem.Zdaniem podatniczki: odsetki są kosztami w funkcjonowaniu placówki.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić co następuje:W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dn. 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000r. ze zmianami) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.Ustawa z dn. 26.07.1991r. nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Za koszt podatkowy można jednak uznać jedynie te racjonalnie uzasadnione wydatki, które spełniają następujące warunki:• pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami (ich celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów)• ich poniesienie zostało prawidłowo udokumentowane• nie zostały wymienione w treści art. 23 ustawy z dn. 26.07.1991r.

Z treści art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a i pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika iż odsetki od otrzymanych pożyczek (kredytów) stanowią u dłużnika koszt uzyskania przychodu; w dacie ich kapitalizacji dokonanej zgodnie z warunkami umów- odsetki skapitalizowane, bądź w dacie faktycznej zapłaty- pozostałe odsetki. Podstawy do zaliczenia tych odsetek do kosztów nie daje samo ich naliczenie. Tak więc w świetle powyższych przepisów oraz w oparciu o przedstawiony stan faktyczny odsetki od kredytu pobranego na budowę budynku mieszkalno-usługowego, którego część przeznaczono na prowadzenie działalności gospodarczej przez podatnika (usługi lekarskie) można zaliczyć w koszty działalności gospodarczej, w takiej samej części, jaką stanowi powierzchnia przeznaczona na działalność gospodarczą w powierzchni całego lokalu.W rozpatrywanym przypadku podatnik spłacający kredyt wraz z odsetkami zaciągnięty na budowę budynku mieszkalno-usługowego który w części (parter) wykorzystywany jest dla potrzeb prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (wydzielona część budynku jest środkiem trwałym wprowadzonym do ewidencji środków trwałych)- ma prawo zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania właściwie udokumentowane wydatki poniesione na spłatę odsetek od tego kredytu- w części, w której dotyczą one tego środka trwałego. Jednocześnie podkreśla się, że kwoty odsetek i ewentualne prowizje od kredytu naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania podwyższają wartość początkową będącą podstawą do dokonania odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22m w/w ustawy

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie dokonania interpretacji.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie wniesione do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia. Do zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w kwocie 5 zł do zażalenia i po 0, 50 zł do każdego załącznika



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj