Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olkuszu
PP-443-51-06-04
z 11 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-51-06-04
Data
2004.08.11



Autor
Urząd Skarbowy w Olkuszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
nadwyżka podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług
przerachowanie zwrotu podatku


Pytanie podatnika
Czy można przerachować nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym wg deklaracji VAT-7 na inne zobowiązania podatkowe ?.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 20.07.2004r w sprawie przerachowania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wg deklaracji VAT-7 na inne zobowiązania podatkowe.
Wyjaśnia, iż na podstawie art. 72 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa za nadpłatą uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, kwotę podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej, kwotę zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji, o kórej mowa w art. 30 § 4 określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej, kwotę zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535) w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zgodnie z przepisami art. 87 ust. 2 - 6 wyżej powołanej ustawy o VAT po spełnieniu określonych warunków podatnikom przysługuje zwrot podatku.W myśl art. 59 § l pkt 4 ustawy Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części między innymi wskutek zaliczenia nadpłaty lub zaliczenia zwrotu podatku.
A zatem, zadysponowanie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następne okresy nie pozwala na zaliczenie jej na poczet zaległości podatkowych.
Jedynie wykazany przez podatnika w deklaracji VAT-7 zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy podatnika powoduje zaliczenie go na poczet zaległości podatkowych, gdyż takie uprawnienie daje organom podatków przepis art. 59 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Przerachowanie z podatku VAT może nastąpić na podstawie art. 76a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.).
Natomiast na podstawie art. 76b ustawy Ordynacja podatkowa, zaliczenie następuje z dniem złożenia deklaracji wykazującej zwrot podatku.
Odpowiedzi na powyższe pytanie organ podatkowy udzielił w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez podatnika oraz w oparciu o przepisy prawne obowiązujące na dzień udzielenia niniejszej odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj