Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DD/415/678/14/05
z 26 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/415/678/14/05
Data
2005.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja degresywna
środek trwały


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy: prawidłowe jest zastosowanie degresywnej metody amortyzacji ciągnika siadłowego ujętego w ewidencji środków trwałych?


Strona złożyła w dniu 04.03.2005 roku wniosek o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej prawidłowości zastosowania degresywnej metody amortyzacyjnej dla ciągnika.

Przedstawiono w nim następujący stan faktyczny:

1/symbol zakupionego ciągnika KST – 746,

2/wartość zakupionego ciągnika jest wyższa niż 3.500zł ,

3/wprowadzenie do ewidencji środków trwałych nastąpiło z dniem 28.10.2004 roku..

Zdaniem strony na podstawie art. 22k ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 ze zm./ można dla zakupionego ciągnika siodłowego zastosować degresywną metodę amortyzacji.

Zgodnie z art. 22a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm./ amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art.22c stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. maszyny urządzenia i środki transportu o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Odpisów amortyzacyjnych , według art. 22f ust. 3 dokonuje się zgodnie art. 22h – 22m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500zł /.../.

Według art. 22k ust. 1 w/cyt ustawy odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3 – 6 i 8 Klasyfikacji oraz środków transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych , o których mowa w art.23 ust.3a, w pierwszym podatkowym roku ich używania przy zastosowaniu stawek podanych w wykazie stawek amortyzacyjnych podwyższonych z zastrzeżeniem ust.2 , o współczynnik nie wyższy niż 2,0 , a w następnych latach podatkowych – od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania.Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna stopa amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu stawek z wykazu stawek amortyzacyjnych, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych z zastosowaniem zasad przewidzianych w art.22i ustawy.

Wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiący załącznik nr 1 do w/cyt. ustawy o podatku dochodowym przyporządkowuje poszczególnym środkom trwałym stawki amortyzacyjne.

Ciągniki posiadające symbol 746 mieszczą się w grupie 7 podgrupie 74 rodzaju 746 i podlegają amortyzacji w/g stawki 14%.

Ponieważ ciągnik stanowi środek transportu, spełniony zostaje warunek zawarty w w/cyt. art.22k ust.1, w którym przewidziano możliwość skorzystania z powyższej metody amortyzacji dla środków transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych.

Zaznaczyć należy, że zgodnie z art. 22h ust. 2 podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l i 22ł dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i – 22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że zasada przyjęcia zakupionego ciągnika do ewidencji środków trwałych oraz przyjęta metoda amortyzacji są zgodne z przepisami prawa podatkowego.

Wobec powyższego w opisanym stanie prawnym , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez stronę we wniosku z dnia 04.03.2005r.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w okresie, którego dotyczy zapytanie tj. 2004 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj