Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-69-45/05/AJ
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-69-45/05/AJ
Data
2005.03.31



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
dochód
kapitał zapasowy
niewypłacone dywidendy
płatnik
zryczałtowany podatek dochodowy
zysk zatrzymany


Pytanie podatnika
Czy w przypadku przekazania zysku na kapitał zapasowy jednoosobowa sp. z o.o. musi wpłacać zryczałtowany podatek w wysokości 19 % do Urzędu Skarbowego oraz składać deklaracje PIT-8A za udziałowca?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 24.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 25.02.2005 r.)

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E


Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Spółka jest spółką jednoosobową. Rok bilansowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Według sprawozdania za 2004 r. Spółka wykazała dochód, a także zysk przypadający na wspólnika. Wspólnik postanowił cały zysk przypadający jako dywidenda przekazać na kapitał zapasowy Spółki. Przekazanie nastąpi uchwałą jednoosobowego zarządu zatwierdzoną przez notariusza. Po zatwierdzenie bilansu do dn. 31.03.2005 r. Spółka odprowadzi podatek w wysokości 19 % od dochodów i złoży deklarację CIT-8.

Spółka wnosi o wyjaśnienie, czy w przypadku przekazania zysku za rok 2004 na kapitał zapasowy jednoosobowa sp. z o.o. musi wpłacać zryczałtowany podatek w wysokości 19 % do Urzędu Skarbowego oraz składać deklaracje PIT-8A za udziałowca.

Zdaniem Spółki w przypadku kiedy przekazywany jest cały zysk na kapitał zapasowy i nie jest wypłacana dywidenda, wówczas nie ma obowiązku wpłaty zryczałtowanego podatku od udziału w zyskach osób prawnych, a także nie ma obowiązku wypełnienia deklaracji do Urzędu Skarbowego związanych z przekazaniem zysku.


Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki wyrażone we wniosku.

Jak stanowi art. 191 § 1 i 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1 (tj. możliwości wypłaty zaliczek na poczet dywidendy). Umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku, z uwzględnieniem przepisów art. 192-197 K.s.h. Z powyżej cytowanych przepisów wynika, że umowa spółki może wyłączyć zysk od podziału między wspólników, a przeznaczyć go na inne cele np.: na inwestycje, utworzenie lub zwiększenie kapitału rezerwowego czy zapasowego. Z kolei warunkiem powstania prawa do dywidendy u wspólników jest odpowiednia uchwała zgromadzenia wspólników.

Jak wskazuje art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego.

Na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 w/w ustawy od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 52a, pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy. W myśl ust. 6 tego artykułu zryczałtowany podatek, o którym mowa, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 i 4 spółka, która dokonuje wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 (osoby fizyczne posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) jest obowiązana jako płatnik pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa we wskazanym art. 30a ust. 1 pkt 4. Ponadto Spółka jest obowiązana, na podstawie art. 42, do przekazania kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek właściwego urzędu skarbowego oraz do przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru.

Art. 24 ust. 5 pkt 4 wyraźnie stanowi, że dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, nie wspomina natomiast o dochodzie przeznaczonym na inne kapitały lub fundusze osób prawnych. Ponieważ w przedmiotowej sprawie nie została podjęta uchwała zgromadzenia wspólników o przekazaniu zysku Spółki dla jedynego wspólnika, a zysk został przekazany na kapitał zapasowy, to zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie Spółka nie ma obowiązku jako płatnik wpłaty zryczałtowanego podatku od udziału w zyskach osób prawnych, a także nie ma obowiązku wypełnienia deklaracji do Urzędu Skarbowego związanych z przekazaniem zysku wspólnikowi.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Organ podatkowy nie ma obowiązku informowania Podatnika o takiej zmianie.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie za pośrednictwem tutejszego organu do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni o dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj