Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płońsku
1420/PP-443/VAT/3/2005
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1420/PP-443/VAT/3/2005
Data
2005.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Płońsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną


Słowa kluczowe
podatek należny
podatek od towarów i usług
spis z natury
zaprzestanie działalności


Pytanie podatnika
Czy w świetle obowiązujących przepisów, podatniczka zobowiązana jest do sporządzenia remanentu dla potrzeb podatku od towarów i usług, po śmierci swego męża, który prowadził indywidualną działalność gospodarczą i zapłaty podatku należnego z tego tytułu?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 14 w związku z art. 96 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.01.2005 r. (wpłynął dnia 24.01.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (podatku od towarów i usług) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płońsku postanowił:

- stanowisko wnioskodawcy , zawarte we wniosku, a dotyczące - w związku ze śmiercią podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą - braku obowiązku sporządzenia przez następcę prawnego spisu z natury towarów, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), oraz braku obowiązku odprowadzania podatku należnego z tego tytułu - uznać za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 24.01.2005 r. do tut Urzędu Skarbowego wpłynęło pisemne zapytanie w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że 22 grudnia 2004 r. zmarł mąż podatniczki, który prowadził indywidualną działalność gospodarczą. Po śmierci męża, podatniczka jako następca prawny, złożyła w Urzędzie Skarbowym NIP-3 i VAT-Z na nazwisko męża i odpis aktu zgonu. Na dzień 23 grudnia podatniczka sporządziła na potrzeby podatku dochodowego , spis towarów, materiałów oraz rzeczowych składników majątku związanych z wykonywaną działalnością.

Czy w świetle obowiązujących przepisów, podatniczka po śmierci męża zobowiązana jest do sporządzenia remanentu dla potrzeb podatku od towarów i usług i zapłaty podatku należnego z tego tytułu?

Zdaniem podatniczki, zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), nie ciąży na niej obowiązek sporządzenia remanentu do celów podatku od towarów i usług, ponieważ dotyczy on podmiotów objętych dyspozycją art. 96, ust. 6 wyżej cyt. ustawy i nie dotyczy następców prawnych zgłaszających zaprzestanie działalności w trybie art. 96 ust 7 ww. ustawy. Jak wynika z zapisu art. 14 ust. 1 opodatkowanie remanentu nie dotyczy sytuacji zaprzestania działalności w związku ze zgonem podatnika. Jest to tym bardziej uzasadnione, że składniki majątkowe wchodzące w skład przedsiębiorstwa, pozostałe na dzień śmierci męża, będą w dalszym ciągu służyły działalności opodatkowanej w związku z kontynuowaniem przez podatniczkę tej działalności.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płońsku, działając na podstawie art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - informuje:

Przepis art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Jeżeli zaprzestanie wykonywania czynności następuje w wyniku śmierci podatnika, zgłoszenia dokonuje jego następca prawny , stosownie do treści art. 96 ust. 7.

Natomiast zgodnie z treścią art. 14 ust. 5 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług - w przypadku, gdy podatnik będący osobą fizyczną zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zobowiązany na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi US, jest obowiązany :1) sporządzić spis z natury w terminie 14 dni od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, oraz2) zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika US w terminie 7 dni od dnia zakończenia spisu.

Stosownie do treści art. 97 Ordynacji podatkowej, spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego, majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy, przy czym, jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż w związku ze śmiercią podatnika (przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą jednoosobowo) jego następcy prawni nie mają obowiązku sporządzania spisu z natury towarów, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług, ani odprowadzania podatku należnego z tego tytułu, gdyż obowiązek ten nie powstał za życia spadkodawcy.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj