Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej
PTU/443-49/04
z 13 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PTU/443-49/04
Data
2004.07.13



Autor
Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
nadwyżka podatku od towarów i usług
termin zwrotu
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
Kiedy można otrzymać zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy i w jakich terminach?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 08.07.2004 r. (data wpływu do tut. organu 09.07.2004 r.) w sprawie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy, informuje:

Zgodnie z art. 87 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju, wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.

Zwrot różnicy podatku w terminie 60 dni następuje jedynie odnośnie tej części żądanegozwrotu różnicy podatku, wykazanej w deklaracji podatnika, która odpowiada kwocie,stanowiącej sumę:
- podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawieprzepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałychoraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz
- kwoty stanowiącej 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż22%, czyli 0%, 3% i 7%.

Z powyższego wynika, że prawo do zwrotu z urzędu skarbowego różnicy podatku w terminie 60 dni, przysługuje jedynie do wysokości kwoty nieprzekraczającej równowartości 22% obrotu opodatkowanego stawkami obniżonymi (0%,3%,7%), powiększonej o kwotę podatku naliczonego wynikającej z nabycia towarów i usług zaliczanych do środków trwałych.
Kwota zwrotu przewyższająca tak określoną kwotę, podlega zwrotowi na rachunek bankowy podatnika w terminie 180 dni (art. 87 ust. 3).

Art. 87, ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów w usług wskazuje, że kwota różnicy podatku, która podlega zwrotowi w terminie 60 dni, ulega jednak skróceniu do 25 dni, a w terminie 180dni do 60 dni - licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy podatnik w przedmiocie tymzłoży umotywowany wniosek wraz z deklaracją podatkową.
Urząd Skarbowy jest obowiązany (z zastrzeżeniem jednak możliwości wszczęciapostępowania sprawdzającego, wydłużającego ten termin) uwzględnić wniosek podatnikai dokonać zwrotu różnicy podatku w terminie przyspieszonym, gdy kwoty podatkunaliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej wynikają z:
- faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłaconebezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art.13, ust. 1 pkt 1 Prawa działalności gospodarczej,
- dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 izostały przez podatnika zapłacone,
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dlaktórej podatnikiem jest ich nabywcą, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazanakwota podatku należnego od tych transakcji.

W związku z powyższym, może Pan wykazać w składanej deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy pod warunkiem, że kwota ta nie przekracza równowartości 22% obrotu opodatkowanego stawką 7% powiększonej o podatek naliczony zawarty w zakupach zaliczanych do środków trwałych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj