Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-59/04
z 2 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-59/04
Data
2004.07.02



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Samochody


Słowa kluczowe
homologacja
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji
umowa leasingu


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatek naliczony związany z opłatami rat leasingowych, zakupem części samochodowych, zakupem paliwa oraz montażem instalacji gazowej do samochodu ciężarowego posiadającego homologację?


W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 05.05.2004 r. dotyczące odliczenia podatku naliczonego związanego z opłatami rat leasingu, zakupu części samochodowych, zakupu paliwa, montażu instalacji gazowej do samochodu ciężarowego Daewoo Nubira 1.6 SX, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje, że:

1. W art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) postanowiono, że w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe lub inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca ze wzoru w art. 86 ust. 3 wyżej cytowanej ustawy, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000 zł.
Powyższego unormowania, o którym mowa w art. 86 ust. 7 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności, wynikających z takiej umowy (art. 154 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług).
Reguła ta ma zastosowanie:

    1) w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy (czyli przed upływem 14 dni od ogłoszenia ustawy), bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy, oraz
    2) pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r. (art. 154 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług).

2. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wzorem:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Natomiast w art. 86 ust. 5 ww. ustawy postanowiono, iż dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w art. 86 ust. 3, winna być określona na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu poprzednim, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w art. 86 ust. 3 powyższej ustawy.

Z treści złożonego pisma wynika, że w dniu 18.03.2004 r. została zawarta umowa leasingu operacyjnego. Przedmiotem umowy jest samochód ciężarowy Daewoo Nubira 1.6 SX o ładowności 578 kg, posiadający homologację producenta.

Z powyższego wynika, że od 1 maja 2004 r. Spółka może odliczyć w pełnej wysokości podatek naliczony związany z ratami leasingu, jeżeli zostaną spełnione warunki określone w art. 86 ust. 7 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikających z faktur dotyczących zakupu paliwa to tegoż samochodu będzie przysługiwało Spółce w przypadku, gdy ładowność tego samochodu określona w świadectwie homologacji będzie wyższa niż określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg.

W art. 86 i 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług omówiono przypadki, w których podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje obniżenie podatku należnego o podatek naliczony oraz ograniczenia tego prawa. W związku z tym, iż w powołanych artykułach nie znajduje się zapis ograniczający odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego dotyczącego zakupu części do samochodu lub montażu instalacji gazowej, Spółce przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego.

Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy to stanowisko dotyczące odliczenia podatku naliczonego związanego z opłatami rat leasingu, zakupu części samochodowych, zakupu paliwa, montażu instalacji gazowej do samochodu ciężarowego Daewoo Nubira 1.6 SX jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj