Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBII/423/6/2005
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBII/423/6/2005
Data
2005.02.22



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
rok podatkowy
zawiadomienie
zmiana


Pytanie podatnika
-dotyczy zmiany roku podatkowego na podstawie podjętej uchwały i zawiadomienia Naczelnika Urzędu Skarbowego o zmianie przed dokonaniem zmiany umowy spółki w zakresie zmiany roku podatkowego zgodnie z wcześniej podjętą uchwałą.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści złożonego przez Spółkę wniosku wynika, że w dniu 27 stycznia 2004 r. została podjęta przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników uchwała, o przyjęciu nowego roku podatkowego. Dotychczasowy rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym został zmieniony na rok podatkowy rozpoczynający się 1 czerwca i kończący 31 maja. Zgodnie ze stanem faktycznym zawartym we wniosku uchwała określa pierwszy po, zmianie rok obrotowy jako okres rozpoczynający się 1 stycznia 2004 roku i kończący się 31 maja 2005 roku.
W dniu 29 stycznia 2004 roku Zarząd Spółki dokonał zgłoszenia tego faktu do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego, przekazując w wymaganym terminie stosowne zawiadomienie, natomiast w dniu 29 listopada 2004 roku odbyło się w obecności notariusza Zgromadzenie Wspólników, które dokonało zmiany umowy Spółki w zakresie zmiany roku obrotowego, zgodnie z wcześniej podjętą uchwałą. W dniu 2 grudnia 2004 roku Spółka złożyła w sądzie rejestrowym wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców KRS, a w dniu 9 grudnia 2004 roku został dokonany wpis zmiany umowy Spółki do rejestru przedsiębiorców KRS, obejmujący zmianę roku obrotowego.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 54, poz. 654 z 2000 r. ze zm.) rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a. 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Zawiadomienia właściwego Naczelnika Urzędu skarbowego należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego zgodnie z dyspozycją art. 8 ust. 4 w/w ustawy. W myśl natomiast art. 8 ust. 3 ustawy j. w. w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.
Jednocześnie zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 1 pkt. 9 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr. 76, poz. 694 ze zm.) przez rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

Z uwagi na powyższe jeżeli zatem Spółka nie dokonała stosownej zmiany w umowie spółki oraz nie złożyła odpowiednich uchwał zgromadzenia wspólników w sądzie rejestrowym przed powiadomieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego rok podatkowy Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym i trwał od 01.01.2004 r. do 31.12.2004 r., ponieważ zmiany umowy Spółka dokonała dopiero 29 listopada 2004 roku, pierwszym po zmianie rokiem podatkowym będzie okres rozpoczynający się 01.01.2005 r. i kończący 31.05.2006 r.

W świetle powyższego tutejszy organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj