Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu
ZD/4111-53/05
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4111-53/05
Data
2005.05.20



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
akt notarialny
budowa budynków
działalność gospodarcza
sprzedaż budynków
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
wspólność ustawowa
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż działki oraz budynku mieszkalnego wybudowanego na niej, dokonywana w ramach działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez jednego z małżonków, jest w całości opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych jako przychód z działalności gospodarczej, w sytuacji, gdy zarówno przy dokonywaniu zakupu nieruchomości jak i przy jej sprzedaży występują wspólnie oboje małżonkowie. Oboje małżonkowie występują w akcie notarialnym, gdyż sprzedaż budynku wraz z gruntem dokonywana jest z majątku wspólnego małżonków, a w małżeństwie występuje ustrój wspólności majątkowej.


W dniu 21.03.2005r. wpłynął wniosek z dnia 10.03.2005r., w którym Podatnik zwrócił się o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W przedmiotowym wniosku Podatnik zwraca się z prośbą o udzielenie interpretacji, czy sprzedaż działki oraz budynku mieszkalnego wybudowanego na niej, dokonywana w ramach działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez jednego z małżonków, jest w całości opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych jako przychód z działalności gospodarczej, w sytuacji, gdy zarówno przy dokonywaniu zakupu nieruchomości jak i przy jej sprzedaży występują wspólnie oboje małżonkowie. Oboje małżonkowie występują w akcie notarialnym, gdyż sprzedaż budynku wraz z gruntem dokonywana jest z majątku wspólnego małżonków, a w małżeństwie występuje ustrój wspólności majątkowej.Nieruchomość została zakupiona (działka wraz z nakładami) w ramach działalności gospodarczej jednego z małżonków, w celu wybudowania na niej budynków i dalszej ich sprzedaży. Powyższe jest zgodne z przedmiotem prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej.

Zdaniem Podatnika, zarówno sprzedaż działki, jak i wybudowanych na niej budynków mieszkalnych w stanie surowym jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych jako przychód z działalności gospodarczej.

Działając na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu, uprzejmie informuje:W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Działalnością gospodarczą na podstawie art. 2 ust. 1ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Sprzedaż nieruchomości stanowi przychód z działalności gospodarczej, jeżeli następuje ona "w wykonywaniu działalności gospodarczej", co wynika a contrario z brzmienia art. 10 ust. 1 pkt 8 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który definiuje przychody ze sprzedaży nieruchomości, wyłączając z nich sprzedaż nieruchomości "w wykonywaniu działalności gospodarczej".

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy.

Wśród nich ustawodawca wskazał m.in. wydatki na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Wydatki te, stosownie do art. 23 ust. 1 ww. ustawy, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

W związku z powyższym z uwagi na fakt, iż przedmiotem działalności gospodarczej Podatnika jest budowa budynków mieszkalnych i ich sprzedaż, Podatnik może do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć wszystkie koszty związane z zakupem gruntu jak i koszty związane z wybudowaniem budynków mieszkalnych z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy. Z kolei dochody uzyskane ze sprzedaży gruntów wraz z wybudowanymi na tych gruntach budynkami mieszkalnymi, w całości podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia fakt, iż zakup gruntów dokonany został aktem notarialnym na prawach wspólności ustawowej przez współmałżonków, jak też fakt, że sprzedaż tych gruntów wraz z wybudowanymi na nich budynkami dokumentowane będą, prócz faktur wystawionych przez małżonka prowadzącego działalność gospodarczą, aktami notarialnymi, w których jako sprzedający wymienieni zostaną oboje małżonkowie.

We wniosku wskazano,że zakupu dokonała "firma" a zatem Podatnik działający jako przedsiębiorca. Zakupione grunty są w całości wykorzystane dla celów prowadzonej działalności, natomiast występowanie współmałżonka w aktach notarialnych dokumentujących transakcje sprzedaży nieruchomości wynika z wymogów w zakresie formy zawarcia umowy kupna - sprzedaży nieruchomości.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj