Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2414/04/CIP/01
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2414/04/CIP/01
Data
2004.12.22



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje:
1. czy może złożyć korekty deklaracji VAT-7 za miesiące sierpień, wrzesień oraz listopad 2003r., w związku z błędnymi danymi zawartymi w tych deklaracjach;
2. kiedy upływa termin złożenia deklaracji korygujących za wskazane powyżej miesiące (czy będzie to rok zgodnie z wymogami „starej” ustawy, czy też pięć lat zgodnie z „nową” ustawą).
Podatnik jest zdania, iż może złożyć korekty deklaracji VAT-7 za sierpień, wrzesień oraz za listopad 2003r wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty, gdyż organ kontrolujący nie stwierdził naruszenia prawa oraz nie wydał decyzji za wyżej wymienione miesiące (wydane decyzje dotyczą jedynie października i grudnia 2003r.).
W ocenie Podatnika, termin złożenia korekty deklaracji VAT-7 za sierpień 2003r. upływa z dniem 30.08.2008r., za wrzesień i listopad 2003r. upływa z dniem 30.09.2008r. i 30.11.2008r. odpowiednio. Na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, termin korygowania deklaracji wynosi bowiem 5 lat.


Stan faktyczny:

W roku 2004 u Podatnika przeprowadzona została kontrola w zakresie badania prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa za lata 2002 i 2003 oraz kontrola prawidłowości obrotu towarowego z zagranicą za lata 2002 i 2003.

W wyniku stwierdzonych w trakcie kontroli nieprawidłowości, wydane zostały decyzje za październik 2002r. oraz październik i grudzień 2003r. W pozostałych miesiącach objętych kontrolą kontrolujący nie stwierdzili nieprawidłowości.

Podatnik stwierdził, iż w deklaracjach VAT-7 za miesiące sierpień, wrzesień oraz listopad 2003r. zaniżył podatek naliczony. Zatem, chcąc skorzystać z prawa do jego odliczenia w maksymalnie przysługującej wysokości, Podatnik złożył w dniu 30 września 2004r. stosowne korekty.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z generalną zasadą dokonywania korekt deklaracji wyrażoną w przepisie art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Prawo do skorygowania deklaracji podatkowej przysługuje, zgodnie z art. 81a § 1 Ordynacji podatkowej, podatnikom, których zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 1, jeżeli:

  1. w zeznaniach (deklaracjach), o których mowa w art. 73 § 2, wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali kwotę nadpłaty w wysokości mniejszej od należnej,
  2. w deklaracjach innych niż wymienione w art. 73 § 2 pkt 2 i 3 wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek,
  3. w złożonej deklaracji wykazali zobowiązanie podatkowe w wysokości niższej od należnej albo kwotę nadpłaty lub zwrotu podatku w wysokości większej od należnej.

Przypadki, w których uprawnienie to ulega zawieszeniu określone zostały w przepisie art. 81b § 1. Zgodnie z pkt 1 w/w przepisu, prawo do skorygowania deklaracji podatkowej ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej oraz w okresie między zakończeniem kontroli a wszczęciem postępowania – w zakresie zobowiązań podatkowych, których dotyczy postępowanie lub kontrola. Natomiast w zakresie, w jakim w toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej nie stwierdzono naruszenia prawa lub nie wydano decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego – uprawnienie to, zgodnie z art. 81b § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, przysługuje nadal.

Jak wynika ze stanu faktycznego, przedstawionego przez Podatnika, w toku kontroli podatkowej za miesiąc sierpień, wrzesień oraz listopad 2003r. nie stwierdzono naruszenia prawa oraz nie wydano decyzji określających wysokość zobowiązania podatkowego za w/w okresy rozliczeniowe.

W świetle powyżej przedstawionego stanu prawnego, Podatnikowi przysługuje zatem prawo do złożenia deklaracji korygującej za sierpień, wrzesień oraz listopad 2003r., które powinno nastąpić wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty, z zastrzeżeniem art. 81b Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach ustawowo określonych, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Wobec braku przepisów odnoszących się do okresu przejściowego, regulujących możliwość złożenia korekty deklaracji za okres przed 1 maja 2004r., słuszne wydaje się być zastosowanie zasady bezpośredniego działania nowego prawa i stosowanie art. 86 ust. 13 wprost. Przyjęcie takiego rozwiązania wydaje się zasadne, z uwagi na to, iż gdyby uznać, iż w/w przepis ma zastosowanie jedynie do okresów po 1 maja 2004r., w chwili obecnej nie byłoby podstawy prawnej do korygowania podatku naliczonego za okresy przed wejściem w życie nowej ustawy. Zatem określony w przedmiotowym przepisie termin do dokonania korekty deklaracji dotyczy także deklaracji składanych jeszcze na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Należy mieć jednak na uwadze art. 86 ust. 15 cyt. ustawy, zgodnie z którym do uprawnienia, o którym mowa w ust. 13, stosuje się odpowiednio przepis art. 81b Ordynacji podatkowej.

W świetle powyższego, termin do złożenia przez Podatnika deklaracji korygujących za miesiąc sierpień, wrzesień oraz listopad 2003r. upływa w dniu 31 grudnia 2007r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj