Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-56/05/EC
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-56/05/EC
Data
2005.04.11



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Zryczałtowany zwrot podatku


Słowa kluczowe
nabycie
odliczenie podatku od towarów i usług
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Dotyczy zastosowania prawa podatkowego w zakresie dokumentowania zakupów dokonywanych u rolnika sprzedającego własne produkty i nie posiadającego konta bankowego?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216, art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. - Dz. U. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.02.2005r. (data wpływu do Urzędu 16.03.2005r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga


- stwierdza, że wyrażone stanowisko w przedstawionym stanie faktycznym w części dotyczącej podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 23.02.2005r. Spółka wystąpił o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie dokumentowania zakupów dokonywanych u rolnika sprzedającego własne produkty i nie posiadającego konta bankowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje zakupów produktów rolnych u producenta , zakup ten dokumentuje fakturą VAT RR doliczając 5% podatku ryczałtowego i pełną kwotę brutto wynikającą z wystawionej faktury Spółka wypłaca rolnikowi.

W przedstawionym własnym stanowisku Spółka podnosi, że w związku z tym, że nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego , nie powinna wystawiać faktury VAT RR , a nabycie tych towarów powinno być dokumentowane przez rolnika ryczałtowego wystawionym przez niego rachunkiem , który stanowiłby podstawę wystawienia przez Spółkę faktury wewnętrznej bez doliczania 5% podatku ryczałtowego.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych których nabywcami są podatnicy podatku VAT przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych VAT. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Z ust. 2 art. 115 ww. ustawy wynika, iż stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 5%, przy czym podstawą obliczenia podatku jest kwota należna z tytułu sprzedaży produktów rolnych pomniejszona o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.W myśl art. 116 ustawy o VAT podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego ma obowiązek wystawić fakturę VAT RR.Jednym z warunków zachowania prawa do odliczenia ryczałtowego zwrotu podatku u nabywcy produktów rolnych jest zgodnie z art. 116 ust. 6 pkt.2 ww. ustawy, by zapłata należności za produkty rolne , obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego. Zatem nie spełnienie przez podatnka tego warunku powoduje brak możliwości odliczenia naliczonego w fakturze VAT RR 5% podatku.

Brak możliwości odliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku przy nabyciu produktów rolnych od rolnika ryczałtowego nie zwalnia Spółki z obowiązku potwierdzenia tej czynności fakturą VAT RR. Tym samym przedstawione przez Spółkę stanowisko co do odmiennego dokumentowania jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia – zgodnie z art. 14b §1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj