Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437US37/ZI/120/DJW/05
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437US37/ZI/120/DJW/05
Data
2005.03.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
faktura VAT
naprawa
obniżenie podatku należnego
odszkodowania
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wnioskodawca wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy marki Daewoo Matiz, który jest wpisany do ewidencji środków trwałych. Samochód ten uległ uszkodzeniu w wyniku wypadku i została przeprowadzona naprawa z tytułu polisy. Zakład naprawczy wystawił na rzecz wnioskodawcy faktury VAT za naprawę i części zamienne, a Zakład Ubezpieczeń przelał na rzecz warsztatu kwotę netto z tych faktur. Natomiast Strona dokonała zapłaty podatku VAT wystawcy faktur w momencie odbioru naprawionego pojazdu.
W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem, czy podlega pomniejszeniu podatek należny o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących naprawę samochodu, który zaostał zapłacony przez wnioskodawcę?
Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż może dokonać odliczenia podatku VAT zapłaconego na rzecz warsztatu naprawczego, wynikającego z faktur VAT przez niego wystawionych.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


- uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 10 marca 2005 roku, za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 48 ustawy z dnia 21 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodu strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Jak wynika z brzmienia powyższego przepisu ustawodawca uzależnił możliwość uznania wydatków na remont powypadkowy samochodu za koszt podatkowy od objęcia go dobrowolnym ubezpieczeniem AC. Jak wynika z zapytania użytkowany przez podatniczkę samochód osobowy objęty był ubezpieczeniem dobrowolnym, dlatego też wydatek poniesiony na remont powypadkowy, stanowi koszt uzyskania przychodu. W związku z powyższym podatniczka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionych dla niej faktur z tytułu naprawy samochodu, który służy do sprzedaży opodatkowanej.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj