Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/209/Z/K/05
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/209/Z/K/05
Data
2005.05.10



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
remonty
tytuł prawny
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy można dokonać odliczeń na remont lokalu mieszkalnego dot. zabudowy wneki i założenia systemu alarmowego, gdy mieszkanie zajmowane jest na podstawie umowy bezpłatnego użytkowania ?


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. "Ordynacja podatkowa" (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew uznaje za prawidłowestanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 11.04.2005r.

Wnioskiem z dnia 11.04.2005r. wystąpili Państwo o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego wynika, że na podstawie umowy użyczenia z dnia 04.01.2004r bezpłatnie użytkujecie lokal mieszkalny położony w .... będący własnością rodziców .......

W lokalu tym w 2004 roku dokonali Państwo remontu polegającego na wykonaniu zabudowy trwale umiejscowionej (szafy wnękowe) oraz systemu alarmowego co zostało udokumentowane fakturami VAT wystawionymi w 2004 roku.

W myśl art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r. oraz art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) podatek dochodowy, obliczony wg art. 27, obniżony o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizacje zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Odliczeniu w ramach ulgi na remont i modernizacje podlegają m.in. wydatki na wykonaniu nowych elementów np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, oraz montaż trwale umiejscowionych urządzeń dotyczących instalacji przyzywowych i alarmowych.

Podlegające odliczeniu od podatku za 2004 rok poniesione w tym roku wydatki na ww. cel zgodnie z art. 27a ust. 6 ww ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004r. muszą być udokumentowane fakturami wystawionymi przez podatnika podatku od towarów i usług (VAT) nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodami odprawy celnej. Wydatki na remont można odliczać w ramach limitu określonego na kolejne trzy lata tj. 2003-2005, jeżeli suma wydatków poniesionych przez podatnika wynosi co najmniej 567 zł., a limit remontowanego lokalu mieszkalnego wynosi 4.725 zł.

Odliczenie to przysługuje osobie, która posiada tytuł prawny do remontowanego lokalu lub budynku mieszkalnego.

Za tytuł prawny uważa się między innymi:- własność,- umowę użyczenia,- umowę najmu lub dzierżawy,- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Zatem posiadając umowę bezpłatnego użyczenia oraz faktury VAT dot. ww. wydatków remontowych możecie Państwo skorzystać z odliczeń od podatku w ramach ulgi remontowej.

W związku z powyższym postanowiono, jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj