Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PBOW/423/66/P/05/AG
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PBOW/423/66/P/05/AG
Data
2005.05.17



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek


Słowa kluczowe
kwota wolna
zaliczka miesięczna
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości stosować koszty uzyskania przychodu oraz kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek dochodowy od wypłacanych dwukrotnie wynagrodzeń w jednym miesiącu pracownikom Uczelni?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Uczelni przedstawione we wniosku z dnia 09.03.2005 r., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 14.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wysokości zastosowania kosztów uzyskania przychodu oraz kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek od wypłacanych pracownikom dwukrotnie wynagrodzeń w jednym miesiącu jest nieprawidłowe.
W dniu 14.03.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w ... wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 17.03.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismem z dnia 22.03.2005 r. Jak stanowi art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zgodnie z art. 105 ust. 3 ustawy o szkolnictwie wyższym (jednolity tekst Dz. U. z 1990 r. Nr 65, poz. 385 ze zm.) nauczycielowi akademickiemu przysługuje wynagrodzenie za miesiąc z góry. Jednocześnie zgodnie z art. 124 cyt. ustawy o szkolnictwie wyższym w sprawach wynikających ze stosunku pracy pracownika uczelni, nie uregulowanych w ustawie, stosuje się Kodeks Pracy. Z przepisów zawartych w Kodeksie Pracy wynagrodzenie należy wypłacić pracownikowi w z góry oznaczonym dniu. W przypadku gdy dany dzień to święto lub dzień ustawowo wolny od pracy wynagrodzenie należy wypłacić pracownikowi w dniu poprzedzającym ten dzień. Zgodnie z art. 53 ust. 1 Regulaminu Pracy pracowników Uczelni wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za staż pracy i dodatek funkcyjny są wypłacane nauczycielom akademickim miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca, a inne zmienne składniki wynagrodzenia w terminach ustalonych przez Rektora. W związku z powyższym w niektórych miesiącach Uczelnia przekazuje dwukrotnie wynagrodzenie pracownikom, tj. pierwszego dnia miesiąca oraz ostatniego dnia tego samego miesiąca.
Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy może stosować kwotę zmniejszającą podatek o której w art. 32 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy zgodne z ww. ustawą, w przypadku gdy wypłata wynagrodzeń pracownikom płatnym z góry w pierwszym dniu miesiącu, następuje jeszcze w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego, ponieważ pierwszy dzień miesiąca jest to święto lub dzień wolny od pracy, wypłacane członkom zarządu zwroty kosztów związanych z wykonywaniem przez nich obowiązków stanowią koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych...
Zdaniem Uczelni, zastosowanie w podwójnej wysokości kosztów uzyskania przychodów i kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej w przedstawionej sytuacji jest możliwe gdyż wypłata wynagrodzenia następuje wcześniej z przyczyn niedotyczących płatnika, nie jest wypłatą zaległą i tyczy się miesiąca, za który pracownikowi należy się wynagrodzenie. Powyższe zostało zdaniem Uczelni potwierdzone w piśmie Ministerstwa Finansów Nr PO 5/JS -692/0257/98 skierowane do izb i urzędów skarbowych w sprawie zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń nauczycieli w 1998 roku, z wnioskiem o niekwestionowanie odliczania kosztów uzyskania w podwójnej wysokości oraz podwójnej kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek dochodowy za te miesiące, w których nastąpiła zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia.
Ocena prawna stanowiska pytającego.
Zasady poboru podatku lub zaliczek na podatek przez płatników zostały określone w Rozdziale 7 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Podstawą obliczenia przez zakład pracy zaliczki za dany miesiąc jest dochód, który pracownik uzyskał w tym miesiącu. W świetle art. 32 ust. 2 ww. ustawy za dochód, o którym mowa w ust. 1 i 1a, uważa się między innymi : „ ... uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.b)...”. Ponadto stosownie do art. 11 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9 , art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Z powyższego artykułu wynika, iż dla celów podatkowych istotny jest moment, w którym zakład pracy dokonał faktyczne wypłaty wynagrodzenia lub postawił je do dyspozycji pracownika. Bez znaczenia zatem jest okres za jaki ono przysługuje. W związku z powyższym w miesiącach, w których Uczelnia dwa razy dokonuje wypłaty pieniężnej tj. wynagrodzenia, przy obliczaniu i pobieraniu zaliczek na podatek dochodowy winna potrącać miesięczne koszty uzyskania przychodu oraz miesięczną kwotę wolną od podatku, tj. 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej.
W świetle obowiązujących przepisów - przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy płatnik może stosować tylko miesięczną ulgę podatkową bez względu na okres za jaki wypłacona jest należność w danym miesiącu. Przepisy nie przewidują możliwości „przenoszenia” ulg z miesięcy, w których podatnik nie otrzymał żadnych przychodów na miesiące, w których otrzymał przychody z kilku miesięcy. Powołane we wniosku pismo Ministerstwa Finansów miało charakter incydentalny w roku jego wydania.
Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj