Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpbIA/1/415-23/120a/25/05/BB
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/1/415-23/120a/25/05/BB
Data
2005.05.25



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
pozarolnicza działalność gospodarcza
sport
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia usług sportowych są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej?


STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż dnia 17.02.2005r. założył Pan własną pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług sportowych. Według PKD powyższa działalność jest sklasyfikowana pod numerem 92.62. Z, jako działalność związana ze sportem, pozostała. W dniu 17.02.2005r. zawarł Pan umowę z Klubem Sportowym na świadczenie usług sportowych w ramach prowadzonej i zarejestrowanej pozarolniczej działalności gospodarczej. Zarejestrował się Pan również jako podatnik VAT. Zgodnie z paragrafem 1 pkt 1 umowy z dnia 17.02.2005r. o usługi sportowe świadczy Pan na rzecz klubu usługi sportowe jako piłkarz drużyny piłki nożnej. Zgodnie z zawartą umową jest Pan upoważniony do wystawiania faktury VAT za wykonane usługi sportowe. Do Klubu Sportowego w związku z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych złożył Pan oświadczenie następującej treści: " Usługi sportowe wykonywane w ramach zawartej pomiędzy nami umowy wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. Nr 14, poz. 176 z 2000r/."

STANOWISKO PODATNIKA
" Uważam, iż są to przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej."

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. / w art. 10 ust.1 wyróżnia wśród źródeł przychodów: działalność wykonywaną osobiście ( art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy) oraz pozarolniczą działalność gospodarczą ( art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy).
Pozarolniczą działalnością gospodarczą, w myśl art. 5a pkt 6 powołanej ustawy, jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art.10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art.10 ust. 1 pkt 2 ustawy podatkowej, została zdefiniowana jako źródło przychodów poprzez wyliczenie przychodów w art. 13 powołanej ustawy.

Wśród nich znajdują się między innymi:
- przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych - pkt 2 art. 13,
- przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy olbo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 - pkt 8 art.13.
Jak stanowi art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).
Natomiast art. 41 ust. 2 cytowanej ustawy stanowi, iż płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, o których mowa w art.13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Kierując się powyższym należy przyjąć, że czynności wymienione w art. 13 pkt 2 i 8 ustawy mogą być opodatkowane według zasad przewidzianych w działalności gospodarczej.
Zatem, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny / zawarcie umowy z Klubem Sportowym na świadczenie usług sportowych w ramach prowadzonej i zarejestrowanej pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wykonywania usług sportowych, złożenie płatnikowi oświadczenia, iż wykonywane przez Pana usługi wchodzą w zakres prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wystawianie faktur VAT za świadczone usługi / należy uznać, iż uzyskiwane przez Pana przychody z tytułu świadczenia usług sportowych stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W związku z powyższym stanowisko Pana przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.
Dokument złożony wraz z uzupełnieniem wniosku, podlegał formalnej i merytorycznej ocenie pod kątem prawa podatkowego tylko w zakresie zagadnienia przedstawionego w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj