Interpretacja Urzędu Skarbowego w Środzie Wielkopolskiej
DF/415-8/05
z 19 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-8/05
Data
2005.05.19



Autor
Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja degresywna
odpisy amortyzacyjne


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy ustalenia podstawy naliczania odpisów amortyzacyjnych w roku następującym po pierwszym roku podatkowym, w którym wprowadzono nowe środki trwałe do ewidencji i zastosowano odpis amortyzacyjny w wysokości 30 % wartości początkowej.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w grudniu 2002r. podatnik wprowadził do ewidencji środków trwałych nowe środki trwałe zaliczane do grup 3-6 Klasyfikacji Środków Trwałych i na podstawie art.22k ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. - Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) dokonał jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 30% wartości początkowej. W 2003r. została przyjęta degresywna metoda amortyzacji, określona w art. 22k ust.1 ww. ustawy. Ustalając podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych za ten rok, pomniejszono wartość początkową przedmiotowych środków trwałych o odpis amortyzacyjny dokonany w 2002r. czyli o 30% podstawy. W 2005r. uznano, że wymieniony sposób ustalenia podstawy amortyzacji był błędny, w związku z czym dokonano korekty odpisów amortyzacyjnych w ten sposób, że naliczono amortyzację omawianych środków trwałych ponownie, przyjmując wartość początkową bez pomniejszania jej o dokonany w 2002r. 30 % odpis.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik wnosi, iż:zgodnie z art.22k ust.6 ww. ustawy, zasady amortyzacji określone w art. 22k ust.1 stosuje się od następnego roku podatkowego.Czyli w pierwszym roku jej stosowania (w przedstawionym przypadku jest to 2003r.) dokonuje się amortyzacji wg stawek podanych w Wykazie podwyższonych o współczynnik 2, a dopiero w kolejnym roku (tj. począwszy od 2004r.) od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania.

Odnosząc się do powyższego tut. organ podatkowy stwierdza, że: zgodnie z art.22k ust.4 ww. ustawy odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej, w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, w wysokości 30% tej wartości.Zgodnie z nową metodą amortyzacji wprowadzoną ustawą z dnia 27 lipca 2002r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 141, poz.1179), podatnicy od dnia 5 września 2002r. uprawnieni są do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w wysokości 30% wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych już w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji ( dodany ust.4 do art.22k).

"Preferencyjna" metoda dokonywania odpisów amortyzacyjnych może mieć zastosowanie do środków trwałych wprowadzonych do ewidencji począwszy od dnia 5 września 2002r., jeżeli zgodnie z wydaną na postawie odrębnych przepisów Klasyfikacją Środków Trwałych, są one zaliczone do grup 3-6. W pierwszym roku podatkowym, w którym fabrycznie nowe środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji, odpisów amortyzacyjnych w wysokości 30% wartości początkowej - można dokonywać albo jednorazowo, jednak nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji lub na ogólnych zasadach zgodnie z art.22h ust.6, tj. w równych ratach co miesiąc, co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego. Stosownie do treści art. 22k ust.6 ww. ustawy, w następnym roku podatkowym po skorzystaniu przez podatnika z preferencyjnego odpisu amortyzacyjnego, podatnik uprawniony jest do dokonywania odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu :- metody degresywnej - zgodnie z art.22k ust.1- metody liniowej - zgodnie z art.22i.W przypadku wyboru metody degresywnej, podstawę amortyzacji ustala się - w myśl art.22k ust.1 ustawy - na początku każdego z kolejnych lat podatkowych.W następnym roku podatkowym po tym, w którym podatnik dokonał 30% preferencyjnego odpisu amortyzacyjnego, podstawę naliczania amortyzacji określa się w wysokości wartości początkowej, a więc bez pomniejszania jej o jakiekolwiek odpisy dokonane w pierwszym roku podatkowym.W kolejnych latach podatkowych - przy zastosowaniu metody degresywnej - wartość początkową pomniejsza się o odpisy dokonane w latach poprzednich, jednakże chodzi tu tylko o odpisy , które ustalone zostały w wyniku zastosowania metody degresywnej.

Reasumując powyższe, w trzecim i kolejnych latach podatnik dokonuje odpisów amortyzacyjnych metodą degresywną, przy czym wartość tego pierwszego, 30% - podwyższonego odpisu amortyzacyjnego, nie wpływa na ustalenie podstawy naliczania amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych.Istotnym jest aby pamiętać, że sprawdzając czy suma odpisów amortyzacyjnych nie przekracza wartości początkowej danego środka trwałego, należy uwzględniać również odpis naliczony w 2002r. w wysokości 30%.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień 19 maja 2005r. i jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa lub zmiany stanu faktycznego



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj