Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
IIIUS.DPP2/44406/05/32/05
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIIUS.DPP2/44406/05/32/05
Data
2005.04.25



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
akt notarialny
faktura VAT
kasa rejestrująca
obowiązek instalacji kasy rejestrującej
sprzedaż nieruchomości
zwolnienie z obowiązku instalacji kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Podatnik sformułował pytanie, czy w świetle rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z ewidencjonowania w kasie rejestrującej, zgodnie z poz. 42 załącznika do rozporządzenia oraz analogii zawartej w poz. 49?


Do tutejszego organu podatkowego wpłynęło zapytanie, z którego wynika, że przedmiotem działania Spółki jest budowa obiektów budowlanych (lokali mieszkalnych i użytkowych), których nabywcami są osoby fizyczne. Sprzedaż lokalu dokumentowana jest fakturami VAT oraz aktami notarialnymi dotyczącymi przeniesienia własności nieruchomości z developera na kupującego. Faktury VAT są rejestrowane w kasie rejestrującej.

Wobec wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego podatnik sformułował pytanie, czy w świetle rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z ewidencjonowania w kasie rejestrującej, zgodnie z poz. 42 załącznika do rozporządzenia oraz analogii zawartej w poz. 49... Jaką funkcję ekonomiczną spełnia rejestracja sprzedaży nieruchomości w kasie rejestrującej...

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że sprzedaż nieruchomości w tym budynków, mieszkań i garaży nie powoduje powstania obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, albowiem:

  • sprzedaż nieruchomości dokumentowana jest fakturami VAT,
  • zapłaty za nabycie nieruchomości następują bezgotówkowo – przelewy na konto developera,
  • sprzedaż nieruchomości jest dokumentowana aktem notarialnym, w którym jest wymieniona suma zapłaty brutto, netto i VAT zgodna z fakturami transakcji,
  • budynki jako nieruchomości o długoletniej trwałości stanowią materialny dowód przeprowadzonej transakcji.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie dokonując - na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) – interpretacji przepisu § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706) na podstawie stanu faktycznego zawartego we wniosku, uznaje przedstawione stanowisko za niezgodne z prawem.

Wobec powyższego postanowiono jak w rozstrzygnięciu z następujących przyczyn:

Na podstawie art. 46 § 1 ustawy z dnia 18 maja 1964 r. Kodeks cywilny, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Przepis § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706) stanowi, że zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2005 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Poz. 42 załącznika do rozporządzenia zawierającego wykaz sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania przewiduje zwolnienie w przypadku dostawy nieruchomości (...) za którą zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Przepis ten nie dotyczy jednak podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży towarów za pomocą kasy rejestrującej przed dniem 1 stycznia 2005 r., na co wskazują objaśnienia do załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. (pkt 1).

Powyższe oznacza, że dostawa przedmiotowych nieruchomości (lokali mieszkalnych i użytkowych) na rzecz osób fizycznych jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, pod warunkiem że zapłata (zapłaty) w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika oraz z dowodów dokumentujących dokonanie zapłaty (zapłat) jednoznacznie wynika, jakiej transakcji dotyczyła.

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania nie znajdzie natomiast zastosowania w przypadku, gdy Spółka rozpoczęła ewidencjonowanie sprzedaży towarów za pomocą kasy rejestrującej przed dniem 1 stycznia 2005 r. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż faktury VAT są ewidencjonowane w kasie rejestrującej. Powyższe oznacza, że wnosząca zapytanie Spółka rejestrowała sprzedaż w kasie rejestrującej przed 1 stycznia 2005 r., co skutkuje utratą prawa do zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży nieruchomości w kasie rejestrującej.

Ponadto tutejszy organ informuje, iż przepis poz. 49 załącznika do ww. rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących nie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej udzielana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego pisemna interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnosi się tylko do prawno – podatkowych skutków wykonywania czynności w przedstawionym stanie faktycznym, nie zaś do skutków ekonomicznych stosowania kas fiskalnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj