Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2-443/21/05
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2-443/21/05
Data
2005.04.22



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
naprawa


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą- handel art. spożywczymi - wykorzystuję samochód, który jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W wyniku wypadku mój samochód wymagał pewnych napraw. Sprawcą zdarzenia był kierowca innego pojazdu. Wszelkie koszty związane z naprawą miały być pokryte przez PZU. Podpisując umowę z zakładem naprawczym nieświadomy zrzekłem się na rzecz w/w zakładu wypłaty odszkodowania przez PZU w formie gotówki. Wydawało mi się, że najprostszym rozwiązaniem będzie gdy PZU w/w odszkodowanie wypłaci bezpośrednio zakładowi naprawczemu. W momencie odbioru samochodu zostałem poinformowany, że muszę zapłacić podatek VAT, ponieważ PZU wypłacają zakładowi naprawczemu tylko kwotę netto. Aby móc odebrać samochód, który jest mi niezbędny do prowadzenia działalności zapłaciłem zakładowi naprawczemu różnicę w postaci podatku VAT. Jestem podatnikiem podatku VAT a całe zdarzenie tzn. kolizja i koszty naprawy związane były z prowadzoną przeze mnie działalnością. Proszę o wyjaśnienie czy w/w sytuacji przysługuje mi prawo do odliczenia podatku VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 - tekst jednolity) w odpowiedzi na pismo Pana z dnia ....03.2005r uzupełnionego pismem z dnia ....03.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu ....04.2005r.) odnośnie prawa odliczenia podatku VAT z faktury dotyczącej powypadkowej naprawy samochodu podzielam Pana stanowisko w sprawie.

UZASADNIENIE

Z Pana pisma wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą Handel Art. Spożywczymi. W działalności jest wykorzystywany samochód, który jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jest objęty ubezpieczeniem obowiązkowym OC oraz dobrowolnym AC.

W dniu 10.01.2005r. powyższy samochód uległ uszkodzeniu w wyniku wypadku drogowego, a szkoda została zgłoszona do firmy ubezpieczeniowej. Dokonano naprawy środka trwałego, firma dokonująca naprawy wystawiła fakturę VAT. Ubezpieczyciel wypłacił zakładowi naprawczemu tylko kwotę netto a Podatnik dopłacił różnicę w postaci podatku VAT.

W świetle art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Ustawodawca mówiąc o ubezpieczeniu dobrowolnym nie precyzuje jakiego rodzaju szkodę ma ono obejmować.

Podatnik posiada ubezpieczenie dobrowolne AC. Zatem poniesione wydatki na remont samochodu używanego w prowadzonej działalności gospodarczej, udokumentowane fakturą VAT mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu a otrzymane odszkodowanie zaliczone jest do przychodów związanych z w/w działalnością gospodarczą. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Powyższe oznacza, że poniesiony wydatek z tytułu naprawy przedmiotowego samochodu może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym i tym samym podatnik ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług udokumentowanego fakturą VAT z tytułu poniesionego kosztu naprawy.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa ), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art 14b § 2 ). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj