Interpretacja Urzędu Skarbowego w Górze
PP.090/1/8/05
z 23 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.090/1/8/05
Data
2005.03.23



Autor
Urząd Skarbowy w Górze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
zawieszenie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Spółka cywilna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami do produkcji rolnej. Rodzaj prowadzonej przez Wspólników działalności charakteryzuje się dużą sezonowością przypadającą na okres od początku stycznia do końca czerwca i dlatego też w pozostałym okresie tj. od początku lipca do końca grudnia Wspólnicy zawieszają działalność i nie prowadzą w tym okresie żadnej sprzedaży. Jednocześnie Wspólnicy przez cały rok ponoszą wydatki związane z leasingiem samochodu ciężarowego, który jest wykorzystywany w prowadzonej działalności oraz opłacają czynsz za wydziarżawioną nieruchomość. W swoim piśmie Strona wyraziła stanowisko, iż art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) określa, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnik podatku VAT ma prawo obniżyć podatek należny o podatek naliczony. W przytoczonej sytuacji koszty rat leasingowych są związane z czynnościami opodatkowanymi, dlatego podatek naliczony wynikający z faktur leasingowych można uwzględnić w rejestrach VAT i następnie ująć w deklaracjach za poszczególne miesiące.


Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2204 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie definiuje pojęcia "zawieszenie działalności". Wobec braku zdefiniowania w przepisach podatkowych pojęcia "zawieszenie działalności" należy posłużyć się jego powszechnym znaczeniem językowym, które nie jest tożsame z zaprzestaniem działalności (likwidacją) i oznacza tylko czasowe (okresowe) powstrzymanie się od prowadzenia działalności gospodarczej np. z przyczyn sezonowych., bez zamiaru jej likwidacji.
W myśl przepisu art. 86 ust. 1 w.cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z kolei art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług określa, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Zgodnie z normą zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim w związku z uzyskanymi przychodami jak i w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów nie został osiągnięty.Jeżeli zatem wydatki związane z leasingiem samochodu ciężarowego poniesione zostały w okresie przerwy w działalności, a celem ich było zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów to na podstawie wyżej cytowanego przepisu ustawy o podatku dochodowym stanowią koszty uzyskania przychodów i tym samym, przysługuje też podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe według zasad unormowanych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj