Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0948/04
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0948/04
Data
2005.03.14



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz
reklama
reprezentacja
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
1. Jaką część czynszu za to mieszkanie mąż podatniczki może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów?
2. Jaką część wydatków ponoszonych na kawę, herbatę i inne produkty przeznaczone do celów reprezentacji, a także na środki czystości - mąż podatniczki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
3. Czy wydatki na dodatkowe nieobowiązkowe ubezpieczenie (III filar) stanowią koszt uzyskania przychodów?


Stan faktyczny:

Mąż podatniczki prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w wydzielonej części mieszkania zakupionego przed zawarciem związku małżeńskiego przez podatniczkę (mieszkanie stanowi majątek odrębny podatniczki).

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ustawodawca w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) ustanowił generalną zasadę, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Treść powyższego przepisu w sposób jednoznaczny wskazuje, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki:

  • pozostają w związku przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodów (zostały poniesione w celu jego osiągnięcia),
  • nie zostały wymienione w treści art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.,
  • ich poniesienie udokumentowane jest w sposób nie budzący wątpliwości.

Jak wynika z treści § 14 ust. 2 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn.zm.) wydatki związane z opłatami za czynsz, energię elektryczną, wodę i gaz - w części przypadającej na działalność gospodarczą – mogą być dokumentowane dowodem wewnętrznym. Podstawą do jego sporządzenia jest dokument pierwotny obejmujący całość opłat na te cele.

W rozpatrywanym przypadku mieszkanie stanowiące majątek odrębny podatniczki jest wykorzystywane w części przez jej męża do celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, a w części na potrzeby mieszkaniowe małżonków. W takim przypadku zaksięgowanie w koszty działalności gospodarczej całości rachunków za czynsz, wodę, gaz, czy prąd stanowiłoby naruszenie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. W koszty te może bowiem zostać zaliczona wyłącznie część poniesionych wydatków odpowiadająca rzeczywistym kosztom związanym z wykorzystywaniem tej nieruchomości dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Należy nadmienić, iż powszechnie przyjętym sposobem rozgraniczania wskazanych wydatków w kosztach uzyskania przychodów jest ich ujęcie w proporcji powierzchni zajmowanej na cele działalności gospodarczej do ogólnej powierzchni mieszkania.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodu, chyba że reklama jest prowadzona w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób.

Z powyższego przepisu wynika, że nie wszystkie wydatki poniesione na reklamę i reprezentację są kosztami uzyskania przychodów. Kosztami takim są w pełnej wysokości jedynie wydatki poniesione na reklamę prowadzoną w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób. Wydatki poniesione na reklamę prowadzoną w sposób niepubliczny, jak również wydatki na reprezentację mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów jedynie wówczas, gdy nie przekraczają one 0,25% przychodów.

W świetle powyższych przepisów wydatki ponoszone przez męża podatniczki na kawę, herbatę lub inne produkty - służące jednocześnie reprezentacji firmy - stanowią koszt uzyskania przychodu do limitu 0,25% przychodu uzyskanego z działalności gospodarczej.

Odnosząc się zaś do wydatków ponoszonych na utrzymanie w czystości i dbałości o estetykę biura (lokalu), w którym prowadzona jest działalność gospodarcza - należy stwierdzić, iż bezsprzecznie mogą one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., pomimo tego, że nie można ich przypisać do konkretnego przychodu (są wydatkami pośrednio związanymi z osiąganymi przychodami).

Natomiast wydatki na dodatkowe nieobowiązkowe ubezpieczenie (III filar) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów z uwagi na fakt, iż nie pozostają w związku przyczynowo-skutkowym (bezpośrednim lub pośrednim) z przychodami osiąganymi przez męża podatniczki z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj