Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krotoszynie
NP/443-14/ECH/2005
z 13 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP/443-14/ECH/2005
Data
2005.05.13



Autor
Urząd Skarbowy w Krotoszynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
budowa budynków
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W jaki sposób rozliczyć podatek od towarów i usług od wydatków poniesionych na budowę budynku o charakterze handlowo-mieszkalnym, z którego część zostanie przeznaczona na działalność gospodarczą?


Ze złożonego w dniu 12.04.2005r. wniosku w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełnionego pismem z dnia 14.04.2005r. wynika, iż Spółka rozpoczęła budowę budynku o charakterze handlowo – mieszkalnym. Część handlowa przeznaczona na sklep zajmie 59,05% powierzchni całkowitej, natomiast część mieszkalna odpowiednio 40,95%. Spółka w przypadku wydatków inwestycyjnych dotyczących budowy zarówno części handlowej jak i mieszkalnej (nakłady wspólne) podatek naliczony rozlicza proporcjonalnie do powierzchni lokalu handlowego, tj. odlicza kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT w wysokości 59,05%, natomiast pozostała kwota podatku naliczonego nie podlega odliczeniu. Natomiast w przypadku wydatków ponoszonych bezpośrednio na część handlową podatek naliczony odliczany jest w 100%. W związku z powyższym Strona zapytuje się, czy jej sposób rozliczania podatku naliczonego jest prawidłowy.

Generalna zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług wyrażona została w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), który brzmi: „W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124”.

Z powyższego uregulowania wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Czynności te zostały wymienione w art. 5 ust.1 ustawy, są to:• odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,• eksport towarów,• import usług,• wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,• wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Ponadto z zasady tej wynika, iż odliczenie może być częściowe, tj. tylko w tej części, w jakiej dane towary i usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku VAT, w jakiej towary i usługi te są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku, istotny jest również fakt, iż wydatki ponoszone na budowę części mieszkalnej nie stanowią kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, a więc zachodzą okoliczności wskazane w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się od nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Reasumując należy stwierdzić, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w złożonym piśmie jest prawidłowe.

Ze względu na fakt, iż niemożliwym jest wyodrębnienie przy niektórych wydatkach, związanych wyłącznie z częścią mieszkalną i z częścią przeznaczoną na działalność gospodarczą – odliczeniu podlegać będzie część podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług obliczona jako procent wydatków przypadających na powierzchnię handlową - w analizowanym przypadku 59,05% podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania a traci swą ważność z dniem zmiany przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj