Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wyszkowie
1443/PO/443/23/05/MŁ
z 25 kwietnia 2002 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1443/PO/443/23/05/MŁ
Data
2002.04.25



Autor
Urząd Skarbowy w Wyszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
naprawa
samochód


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatek VAT od usługi naprawy powypadkowej samochodu marki Citroen Jumper? W/w samochód jest wynajmowany firmie komeryjnej.


W dniu 26.01.2005r. Stowarzyszenia zwróciło się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wyszkowie z zapytaniem w sprawie odliczenia podatku naliczonego za usunięcie szkody powypadkowej samochodu od podatku należnego za wynajem samochodu (proporcjonalnie do sprzedaży).Zdaniem wnoszącego zapytanie podatek VAT naliczony wynikający z faktury za usunięcie szkody powypadkowej samochodu Citroen Jumper podlega odliczeniu od podatku naliczonego z tytułu wynajmu samochodu w proporcji odpowiadającej sprzedaży opodatkowanej.

Odpowiadając na zapytanie podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie wyjaśnia, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług odliczenie i zwrot podatku przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych a zgodnie z art.16 ust.1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , nie stanowią kosztu uzyskania przychodów straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz koszty ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym autocasco. Zatem ustawy podatkowe warunkują zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z remontem powypadkowym od zawarcia umowy dobrowolnego ubezpieczenia (AC). Przepis ten ma zastosowanie zarówno do samochodów osobowych jak i ciężarowych, ale nie dotyczy innych remontów niż powypadkowe.

W związku z powyższym, jeśli wydatki ponoszone na naprawę szkody nie stanowią kosztu uzyskania przychodu z braku polisy autocasco, to w świetle art. 88 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatek naliczony związany z naprawą tek szkody nie podlega odliczeniu. Jeżeli natomiast wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to VAT naliczony podlega odliczeniu. Z powyższego wynika, że poniesione wydatki na remont samochodu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu jeżeli samochód objęty był ubezpieczeniem AC. Jeżeli tak , to Stowarzyszeniu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, wynikającego z faktur VAT dokumentujących wydatki poniesione na naprawę samochodu w takiej części w jakiej jest on związany z wykonywaną działalnością opodatkowaną.

Należy jednak wskazać, iż organ podatkowy udzielając interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego nie dokonuje analizy zawartych umów cywilnoprawnych, opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego zawartego w złożonym wniosku. Zatem niniejsza interpretacji dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zakres uprawnień lub obowiązków wnioskodawcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj