Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 2-216/-111 001-/122/04
z 23 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 2-216/-111 001-/122/04
Data
2004.07.23



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
darowizna
dostawa towarów
stawki podatku
środek trwały
towar używany
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Według jakiej stawki podatku od towarów i usług należy opodatkować:
1) dostawę towarów - środków trwałych używanych, od których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz darowiznę takich towarów,
2) przekazanie składników mienia na podstawie umowy użyczenia, od których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz darowiznę takich towarów,
3) przekazanie środków trwałych na podstawie umowy użyczenia, od których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz darowiznę takich towarów?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 21 czerwca 2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 14 czerwca 2004r.), uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części. Powołanego przepisu nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług w takim przypadku podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje to podstawa opodatkowania będzie koszt wytworzenia określony w momencie dostawy towarów.

Art. 7 ust. 2 pkt 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług nie będziemy stosować, jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki określone tym przepisem, np. podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem towarów, przekazanie nastąpiło na cele inne nie związane z prowadzoną działalnością.

W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto udzielając odpowiedzi na pierwsze z postawionych przez Państwa zapytań, uprzejmie informuje, że nieodpłatne przekazanie używanych środków trwałych, w stosunku do których nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Co do zasady, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań założonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Umowa użyczenia jest niewątpliwie umową cywilnoprawną. Świadczone na takiej podstawie usługi winny być opodatkowane według stawki właściwej dla danej usługi, określonej w korelacji do przypisanego danej usłudze symbolu PKWiU. Jednakże rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), zmienione rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku i usług (Dz. U. Nr 145, poz. 1541) stanowi w § 8 pkt 14, że usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej, podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług co do zasady podlegają czynności odpłatne. Umowa użyczenia została uregulowana w przepisach ustawy Kodeks cywilny. Istotą umowy użyczenia jest to, że następuje oddanie rzeczy do używania na pewien czas i że jest to oddanie nieodpłatne. Dla skuteczności umowy konieczne jest wydanie rzeczy, będącego przedmiotem umowy użyczenia. Jednakże w świetle zapisów ustawy w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegać oddanie do używania na podstawie umowy użyczenia towarów, jeżeli nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tego towaru, w całości lub części.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto uprzejmie informuje, udzielając odpowiedzi na trzecie z zadanych przez Państwa pytań, że nie podlega natomiast opodatkowaniu wydanie towarów w ramach umowy użyczenia, co do których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 23.07.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj