Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NL/LF/II/415/4111-13/05/MK
z 24 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NL/LF/II/415/4111-13/05/MK
Data
2005.02.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
modernizacja
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy umowa zawarta z developerem o wybudowanie lokalu mieszkalnego w budynku wielomieszkaniowym oraz odbiór tego lokalu w stanie surowym zamkniętym stanowi tytuł prawny do lokalu uprawniający mnie do skorzystania z ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego w związku z poniesionymi wydatkami związanymi z modernizacją tegoż lokalu, udokumentowanymi odpowiednimi fakturami?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2002 roku podpisał Pan z developerem umowę przedwstępną zobowiązującą developera do wybudowania lokalu mieszkalnego. Zgodnie z postanowieniami w/w umowy lokal mieszkalny miał zostać przekazany do odbioru do października 2003 r., jednak faktycznie nastąpiło to w sierpniu 2004 r., przy czym jeszcze nie nastąpiło przekazanie budynku, w którym usytuowany jest Pana lokal mieszkalny, do użytkowania. Lokal został zasiedlony w końcu listopada 2004r., a przed zasiedleniem w/w lokalu dokonał Pan wydatków na modernizację tegoż lokalu, udokumentowanych odpowiednimi fakturami.

Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust 3a pkt 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

W myśl art. 27a ust. 1 pkt. 1 powołanej wyżej ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. podatek dochodowy od osób fizycznych podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu obliczony zgodnie z art.27, obniżony w myśl art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik:
- poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację-zajmowanego na podstawie tytułu prawnego- budynku lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzony na podstawie odrębnych przepisów.

Podstawowym warunkiem uprawniającym do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu wydatków na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do budynku lub lokalu mieszkalnego.Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się między innymi:
- akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego;
- umowę użyczenia;
- umowę najmu, podnajmu lub dzierżawy;
- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego, np. przejęcie lokalu protokołem zdawczo-odbiorczym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że inwestor z którym zawarł Pan umowę przedwstępną o wybudowanie lokalu, zobowiązał się przed ustanowieniem odrębnej własności tegoż lokalu do jego udostępnienia.

A zatem, jeżeli inwestor oddając Panu lokal mieszkalny w celu jego wykończenia i zasiedlenia zdał ten lokal protokołem zdawczo-odbiorczym bądź innym dokumentem o takim samym charakterze, to powyższe stanowi tytuł prawny do zajmowanego lokalu i wydatki na jego remont i modernizację podlegają odliczeniu na podstawie powołanego przepisu.

W związku z powyższym organ podatkowy uznał Pana stanowisko w sprawie za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj