Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/141/04
z 16 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/141/04
Data
2004.11.16



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych


Słowa kluczowe
kapitał spółki
następstwo prawne
przekształcanie podmiotów
spółki handlowe


Pytanie podatnika
Zapytanie podatnika dotyczy kwestii, czy:
- w świetle przepisów prawnych, w szczególności ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zyski spółki niewypłacone akcjonariuszom lecz przeniesione na kapitał zapasowy utworzony w celu wypłaty dywidendy, nie są traktowane jak wypłata dywidendy i w momencie przekształcenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła wg 19% stawki, bowiem w istocie nie podlegają wypłacie i stanowią nadal majątek spółki przekształconej,
- w świetle przepisów prawnych, w szczególności ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych inne kapitały spółki, w szczególności kapitał rezerwowy, zapasowy i kapitał zakładowy spółki przekształcanej także nie podlega opodatkowaniu jako pozostającyh majątkiem tego samego podmiotu - spółki przekształaconej.


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 7.10.2004 r. (data wpływu 14.10.2004 r.), bez znaku, w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania kapitałów spółki akcyjnej w przypadku jej przekształcenia w spółkę komandytową przedstawia następującą informację.

Zapytanie podatnika dotyczy kwestii, czy:
-w świetle przepisów prawnych, w szczególności ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zyski spółki niewypłacone akcjonariuszom lecz przeniesione na kapitał zapasowy utworzony w celu wypłaty dywidendy, nie są traktowane jak wypłata dywidendy i w momencie przekształcenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła wg 19% stawki, bowiem w istocie nie podlegają wypłacie i stanowią nadal majątek spółki przekształconej,
- w świetle przepisów prawnych, w szczególności ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych inne kapitały spółki, w szczególności kapitał rezerwowy, zapasowy i kapitał zakładowy spółki przekształcanej także nie podlega opodatkowaniu jako pozostający majątkiem tego samego podmiotu- spółki przekształconej.
Zdaniem podatnika przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę komandytową nie powoduje dodatkowego opodatkowania jej kapitałów, bowiem przekształcenie nie skutkuje powstaniem dla wspólników spółki komandytowej żadnego przychodu.

W ocenie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego stanowisko podatnika jest prawidłowe i wynika to z charakteru przedmiotowego przekształcenia.

W myśl art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. Na podstawie art. 103 ww. ustawy, w sprawachnieuregulowanych w dziale III tej ustawy dotyczącym spółek komandytowych, do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. Z powyższego wynika, że spółka komandytowa może być określona jako swego rodzaju odmiana spółki jawnej. Na podstawie art. 28 ww. ustawy majątek spółki jawnej (a także, w związku z art. 103 ustawy, spółki komandytowej) stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Spółka komandytowa nie została wyposażona w osobowość prawną, posiada jednak tzw. zdolność prawną - jak każda spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana (art. 8 § 1 ww. ustawy).

Wnioskodawca zamierza dokonać przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę komandytową. Przekształcenie takie jest dopuszczalne na podstawie przepisu art. 551 § 1 ustawy kodeks spółek handlowych, na podstawie art. 553 § 1 ww. ustawy spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Nie dochodzi przy tym do rozwiązania spółki przekształcanej, a jedynie do zmiany jej formy prawnej. Z przytoczonych przepisów art. 28 i 553 § 1 ustawy kodeks spółek handlowych wynika, że, zgodnie ze stanowiskiem spółki, dotychczasowy majątek spółki akcyjnej stanie się majątkiem nowego (w sensie formy prawnej) podmiotu- spółki komandytowej. Jak wynika z przedłożonego zapytania wkłady wspólników w spółce komandytowej będą w tej samej wysokości jak udziały w spółce akcyjnej, w której uprzednio byli akcjonariuszami.

Uwzględniając obowiązujące przepisy ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) i ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), na podstawie których opodatkowani są wspólnicy spółki komandytowej (odpowiednio: osoby fizyczne i osoby prawne,spółka komandytowa nie podlega na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jako jednostka organizacyjna), należy stwierdzić, że przepisy te nie przewidują w związku z opisanym w zapytaniu przekształceniem spółki akcyjnej w spółkę komandytową opodatkowania wspólników przekształcanej spółki tytułem niewypłaconej dywidendy w spółce akcyjnej pozostawionej na kapitale zapasowym tej spółki, ani z tytułu mających miejsce przekształceń majątkowych, w tym także wspólnicy ci nie uzyskują przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż spółka komandytowa wstępuje w miejsce uprzednio istniejącej spółki akcyjnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj